peoplepill id: anna-niesterowicz
AN
1 views today
1 views this week
Anna Niesterowicz

Anna Niesterowicz

The basics

Quick Facts

Work field
Gender
Female
Birth
Age
51 years
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Niesterowicz (ur. 1974), polska artystka wizualna.

Życiorys

Studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Grzegorza Kowalskiego (2000). Stypendystka Polish Culture Foundation (2001), rezydentka iaab w Bazylei (2003).

Mieszka i pracuje w Warszawie.

Twórczość

Autorka haftowanych obrazów na płótnie (2001) i na papierze (2000) – inspirowanych ludowymi makatkami scen miejskich i obyczajowych, oraz rysunków na papierze - abstrakcyjnych, opartych na chemicznych wzorach i różnych wykresach, przewrotnie komentujących rzeczywistość. Tworzy także wideo i instalacje. Jest uważną obserwatorką rzeczywistości, z której wychwytuje szczeliny absurdu, także tego politycznego. Do najciekawszych jej prac należy film Gierek zmontowany z dokumentacji wizyty pierwszego sekretarza PZPR w przedszkolu, do którego uczęszczała sama Niesterowicz. W podobnej atmosferze utrzymana była Polska część Śląska zrealizowana w 2005 roku z bytomską Galerią Kronika. Przy pomocy prostej gry słownej i zebranych dokumentów artystka wskazuje na problemy z tożsamością, sytuacją narodowościową na Śląsku oraz zwraca uwagę na pamięć miejsca i architektury. Osią projektu stał się neon z tytułowym hasłem, umieszczony na wieży obiektu należącego aktualnie do Bytomskiego Centrum Kultury, a przed wojną będącą siedzibą lokalnej, niemieckiej elity – Bractwa Kurkowego. Drugim elementem pracy była szkolna mapa z 1963 roku, na której zaznaczono ledwie zauważalnymi czarnymi znaczkami rozprzestrzenionych w tym regionie ludzi. W legendzie owe czarne punkty określono jako hanysy – wieloznaczne, afirmatywne lub pejoratywne, zależnie od kontekstu, w jakim zostało użyte, określenie Ślązaka. Ostatnim komponentem była rozprowadzana na zaproszeniach i plakatach konturowa mapa całej krainy geograficznej, pozbawiona jednak konkretnych nazw, stała się odpolitycznioną, utopijną. Podobne, drażliwe kwestie związane z nacjonalizmem, komunizmem, antysemityzmem - poszukiwaniem tożsamości i autorytaryzmem z tego wynikającym Niesterowicz podniosła w filmie i instalacji Hańba (2006) pokazywanej w siedzibie warszawskiej Fundacji Galerii Foksal. Artystka ta należy do najciekawszych postaw młodego pokolenia. Pomimo ukończenia nakierowanej na sztukę krytyczną „Kowalni” udaje jej się wymykać publicystyce – jej projekty charakteryzują się ironicznym podejściem do poruszanego tematu, a także oscylują wokół kwestii języka jako głównego kulturowego kodu, jego różnorodności i wieloznaczności zatracanej poprzez stereotypowe postrzeganie rzeczywistości.

Artystka prowadziła blog http://autobus.blog.pl, w którym zamieszczała swoje miejskie obserwacje. Blog prowadziła po niej inna osoba.

Wystawy

  • 2006 Hańba, wyst. ind. FGF Warszawa; Policja, Bunkier Sztuki, Kraków; Czytelnie, BUW Warszawa;
  • 2005 Polska część Śląska, wyst. ind. Kronika, Bytom; Uwaga! Polen komen, Weimar;
  • 2004 Common Germ, wyst. ind. Galerie Jesco von Puttkamer, Berlin; PRYM, BWA Zielona Góra;
  • 2003 Logical Cooking, wyst. ind. FGF Warszawa; Ukryte w słońcu, Cieszyn; Public Rituals, mumok, Wiedeń, Austria;
  • 2002 Unreal Castle, wyst. ind. CSW Warszawa; Co widzi trupa…, Zachęta, Warszawa; Baltic Babel, Rooseum, Malmo, Szwecja; Rzeczywiście, młodzi są realistami, CSW Warszawa; novart, Kraków;
  • 2001 Calling 07, wyst. ind. Transmission Gallery, Glasgow, UK;
  • 2000 Darkness and Mould, wyst. ind. Galeria Foksal, Warszawa; Biennale 1, Tirana, Albania; Relaks, Arsenał, Bialystok; Biurokracja, Galeria Foksal, Warszawa.

Bibliografia

  • Adam Mazur, Dramaty nieprzetrawione. Hańba Anny Niesterowicz w Fundacji Galerii Foksal, www.obieg.pl, 2006;
  • „Notes na 6. tygodni”, 6/2006;
  • Sebastian Cichocki, Niesterowicz: Polska część Śląska, tekst tow. wyst., 2005;
  • Violetta Sajkiewicz, Prze-malowywanie świata, „Czas kultury” 4/2004.
  • pierwotna wersja hasła pochodzi z tomu Tekstylia bis, Korporacja Ha!art, Kraków 2006.

Linki zewnętrzne

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Anna Niesterowicz is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Anna Niesterowicz
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes