peoplepill id: anna-komornicka
AK
Poland
1 views today
1 views this week
Anna Komornicka
Pools filologe

Anna Komornicka

The basics

Quick Facts

Intro
Pools filologe
A.K.A.
Anna Maria Komornicka Anna Maria Wolańska
Places
Gender
Female
Place of birth
Lviv
Age
104 years
Family
Children:
Krzysztof Komornicki
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Maria Komornicka z d. Wolańska (ur. 27 września 1920 we Lwowie) – polska filolog klasyczna i nauczycielka akademicka. Zainteresowania naukowe: teoria literatury, filologia klasyczna, hellenistyka, język grecki klasyczny, łacina, komedia starogrecka oraz mitologia grecka.

Życiorys

Anna Wolańska po ukończeniu Szkoły Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu rozpoczęła w roku akademickim 1938/39 studia z zakresu prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Wybuch wojny zastał ją w Grzymałowie, gdzie znajdował się majątek Leona Pinińskiego, jednego z krewnych matki. Podczas kampanii wrześniowej 1939 opuściła uczelnię i zamieszkała w krewnych we Lwowie. Następnie powróciła do Krakowa, gdzie wyszła w czerwcu 1940 roku za mąż za prawnika Juliusza Komornickiego. W październiku 1946 Anna Komornicka podjęła studia filologii klasycznej na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jagiel­lońskiego. Studia ukończyla w 1951 roku jako magister mauk humanistycznych na podstawie pracy magisterskiej Quibus de fontibus homines apud Aristophanem comicum vitam cultumque sibi parent, napisanej pod kierunkiem prof. Tadeusza Sinki. W latach od 1953 do 1960 współpracowała z Zakładem Archeologii Antycznej Instytutu Historii Kultury Materialnej Polskiej Akademii Nauk (IHKM PAN), którego kierownikiem był prof. Kazimierz Majewski.

Po przeprowadzce z Zabrza do Warszawy w 1955 roku podjęła przygotowania do rozprawy doktorskiej. Po przedstawieniu pracy doktorskiej Metafora, personifikacja i porównanie w twórczości Arystofanesa, przygotowanej na Uniwersytecie Warszawskim pod kierunkiem prof. Kazimierza Kumanieckiego, uzyskała w kwietniu 1963 roku dyplom doktora nauk humanistycznych. W latach od 1963 do 1969 oprócz współpracy z Zakładem Archeologii Śródziemnomorskiej PAN w Warszawie prowadziła wykłady z literatury greckiej dla studentów czwartego i piątego roku filologii klasycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), rozpoczynając samodzielną pracę naukowo-dydaktyczną.

W latach 1969 podjęła pracę jako starszy wykładowca w Katedrze Filologii Klasycznej Uniwer­sytetu Łódzkiego. W 1977 roku Rada Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego nadała Annie Komornickiej na podstawie rozprawy habilitacyjnej Studia nad Pindarem i archaiczną liryką grecką w kręgu pojęć prawdy i fałszu stopień naukowy doktora habilitowanego. Docentem Uniwer­sytetu Łódzkiego została w 1978 roku. W 1987 roku Anna Komornicka otrzymała w Belwederze nominację profesorską. Po przejściu na emeryturę w 1992 roku prowadziła nadal do 1993 seminarium greckie ze studentami czwartego i piątego roku filologii klasycznej oraz wykłady z literatury starożytnej dla studentów pierwszego roku filologii polskiej.

Anna Komornicka ma w swoim dorobku ponad 170 publikacji naukowych, popularnonaukowych, przekładów oraz tekstów literackich. Opublikowała 16 książek, w tym cztery książki dla dzieci na temat mitologii starożytnej. Ma w swoim dorobku ponad 25 słu­chowisk radiowych z dziedziny mitów, literatury i wychowania. Prowadziła jako autorka i lektorka Rozmyślania o antyku w Polskim Radiu.

Od wielu lat należy do Polskiego Towarzystwa Filologicznego, Polsko-Szwajcarskiego Towarzystwa Naukowego oraz Łódzkiego Towarzystwa Naukowego. Jest również wiceprezesem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej PAN.

Matka Krzysztofa Komornickiego

Wybór publikacji

  • Komedia Arystofanesa jako źródło wiadomości o kulturze materialnej Grecji V i IV w. p.n.e. Wartość i wiarygodność przekazu źródłowego komedii. Instytut Historii Kultury Materialnej PAN, Warszawa 1958.
  • Stłuczona czara. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych, 1972.
  • Zbiory muzealne i Instytut Fundacji Abegg w Riggisberg. [w:] Biuletyn Historii Sztuki, Tom 35, Numer 3/4 (1973), s. 334-339.
  • Studia nad Pindarem i archaiczną liryką grecką w kręgu pojęć prawdy i fałszu. Uniwersytet Łódzki, 1979.
  • Simonides z Keos, poeta i mędrzec. Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986.
  • Historie nie z tej ziemi. Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1987.
  • Poezja starożytnej Grecji. Wybrane gatunki literackie. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1987.
  • Nić Ariadny, czyli po nitce do kłębka. Wydawnictwa Radia i Telewizji, 1989.
  • Słownik zwrotów i aluzji biblijnych. Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, 1994.
  • Zagadki z Biblii, tradycji i kultury chrześcijańskiej. T.1-2. Michalineum, Marki 2001, ​ISBN 83-70192556​.

Tłumaczenia

  • z Krzysztofem Komornickim: John Arthur Thompson: Biblia i archeologia. Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1965

Nagrody i odznaczenia

  • 1981: Nagroda III Stopnia Rektora Uniwer­sytetu Łódzkiego za osiągnięcia w badaniach naukowych
  • 1984: Nagroda II Stopnia Rektora Uniwer­sytetu Łódzkiego za osiągnięcia dydaktyczne, wy­chowawcze i organizacyjne
  • 1989: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Członek honorowy Polskiej Akademii Nauk; Wydziały PAN; Wydział I Nauk Humanistycznych i Społecznych; Komitet Nauk o Kulturze Antycznej

Bibliografia

  • Anna Komornicka w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).
  • Joanna Rybowska: Profesor Anna Maria Komornicka. Życie i praca. [w:] Collectanea Philologica 2 (1995), s. 5–9. (PDF)
  • Joanna Rybowska: Bibliografia prac drukowanych Anny Marii Komornickiej w latach 1955-1995. [w:] Collectanea Philologica 2 (1995), s 11–18. (PDF)
  • Jadwiga Czerwieńska: Z Grzymałowa w świat antyku. [w:] Cracovia Leopolis, 2006. (online)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Anna Komornicka is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Anna Komornicka
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes