peoplepill id: anna-charczewska
AC
Poland
1 views today
1 views this week
Anna Charczewska
Polish illustrator

Anna Charczewska

The basics

Quick Facts

Intro
Polish illustrator
Places
Work field
Gender
Female
Birth
Place of birth
Dubiecko, Gmina Dubiecko, Przemyśl County, Poland
Death
Place of death
Węgrów, Węgrów County, Masovian Voivodeship, Poland
Age
44 years
Family
Relatives:
The details (from wikipedia)

Biography

Anna Charczewska z Krasickich (ur. 1762 w Dubiecku, zm. 1806 w Węgrowie) – polska amatorka ilustratorka, rysowniczka i rytowniczka.

Anna Charczewska była córką Antoniego Krasickiego i Róży z Charczewskich, bratanicą Ignacego Krasickiegoo. Większość swojego życia spędziła na Podkarpaciu i na Warmii w Lidzbarku (od początku listopada 1787 roku do lata 1790). W latach 1794–1795 Anna Charczewska przebywała we Włoszech.

Twórczość artystyczna

Prawdopodobnie nauki rysunku pobierała w szkole Jana Piotra Norblina, a w zakresie rytownictwa czerpała ze wskazówek Karola Grölla.

Pierwszą znaną jej praca był rysunek Ifigenia w Aulidzie (Enlevement d’Iphigenie) przesłany w listopadzie 1788 roku do króla Stanisława Augusta. Zachował się list z podziękowaniami przesłany przez króla do Anny Charczewskiej z 9 września 1788 roku:

Mościa Pani z Krasickich Charczowska!
Odbierając rysunek WPani naraz z listem Jej de d. 3 septembris nie mogłem się wzbronić od tej myśli, że są takie familje, które zdają się pokrzywdzać inszych familij przynajmniej kilka, zabierając dla siebie tak znaczny udział dowcipu i talentów, który koniecznie musiał zubożyć schedę wielu inszych.
List WPani znać, że pisała synowicą księcia biskupa warmińskiego. Patrząc zaś na śliczny Jej dessein właśnie radować się trzeba, że łanią, a nie tak piękną Ifigenją przebił brodaty, łysy i stary Kalchas.
Przyjmij WPani uprzejme podziękowanie Moje wraz ze szczerym wyrazem żądania Mego, abym mógł widzieć tu obecnie WPanią wraz z godnym i zawsze kochanym odemnie Jej stryjaszkiem

Rysunek stanowił wzór dla artystów z pracowni Bacciarelliego, nadwornego malarza króla.

Do najważniejszych jej prac zalicza się sześć rysunków bistrem do Monachomachii Ignacego Krasickiego wykonanych w Lidzbarku w okresie od listopada 1788 do sierpnia 1790. Prace te zostały wszyte przez samego autora do autografu Monachomachii; repliki tychże rysunków wykonane również przez artystkę zostały przekazane królowi w sierpniu 1790 roku a te z kolei do graficznych zbiorów królewskich (rysunki ołówkiem lawowane w tle tuszem, o wymiarach 13 X 8 7 cm). Kopie tychże rysunków znajdowały się również w kapitule we Fromborku.

Według rysunków Anny Charczewskiej wykonanych z portretów znajdujących się w kościołach i klasztorach galicyjskich wykonano portrety dla galerii lidzbarskiej w nowej siedzibie biskupiej w Lidzbarku, gdzie urzędował jej wuj Ignacy Krasicki. Jest autorką dwóch autoportretów, które znajdowały się w Dubiecku oraz w Bibliotece Baworowskich we Lwowie. Po podróży do Włoch wykonała sztychy włoskie.

Obecnie jej prace znajdują się w Gabinecie Sztuki Lwowskiej: typy kobiece zebrane na Kaszubach i w Niemczech, popiersia piórkiem zebrane na jednej karcie 20 X 15 cm: Portret ks. Marcina Krasickiego (owal; nr. 124), Portret Stanisława Poniatowskiego(20 X 15’5 cm; podpis ręką Ignacego Krasickiego ; nr. 125). Jest ponadto autorką rycin: Dubiecko z drogi do Węgier (18 × 12 cm), Brzegi Gariliano, dawniej Liris (18.5 × 12 cm), Jezioro Perugii, dawne Trasimen (17,5 × 11,5 cm), Pietra Mala z drogi do Florencji (18,5 × 12 cm), Kaszubka (7 X 9 cm).

Bacciarelli wykonał portret Anny Charczewskiej. Znajdował się on w Lulkowie pow. Mogielnica w zbiorach córki Leokadii Łusakowskiej (obraz został spalony).

Na życzenie Anny Charczewskiej, która przebywała wówczas w Dubiecku, siedzibie Krasickich, przeznaczony był dedykowany jej Diariusz heilsberski (Diariusz z Heilsberga), spisany w latach 1790–1792 przez bibliotekarza i archiwistę nadwornego, ks. Michała Foxa

Życie prywatne

Mężem Anny Charczewskiej był Michał Charczewski; mieli córkę Urszulę dla której Ignacy Kraszewski ułożył wiersz pt. Do Urszuli Charczewskiej, swojej wnuki, a córki Anny z Krasickich Charczewskiej wzorowany na trenie Jana Kochanowskiego pt. Do Urszulki

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

  • Jolanta Maurin-Białostocka: Słownik Artystów Polskich i obcych w Polsce działających. T. 1. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1971.
  • Zygmunt Batowski: Malarki Stanisława Augusta. Wrocław: Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, 1965.
  • Tadeusz Mikulski: W kręgu Oświeconych: studia, szkice, recenzje, notatki. Wrocław: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1960.
  • Zbigniew Goliński: Miscellanea z doby oświecenia, Archiwum literackie Miscellanea z doby oświecenia. T. 2. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1965.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Anna Charczewska is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Anna Charczewska
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes