peoplepill id: andrzej-koraszewski
AK
Poland
1 views today
1 views this week
Andrzej Koraszewski
Polish journalist

Andrzej Koraszewski

The basics

Quick Facts

Intro
Polish journalist
Places
Work field
Gender
Male
Age
84 years
Education
Faculty of Philosophy and Sociology, University of Warsaw
The details (from wikipedia)

Biography

Andrzej Jerzy Koraszewski (ur. 26 marca 1940 w Szymbarku) – publicysta i pisarz ekonomiczno-społeczny, były dziennikarz BBC, wiceszef polskiej sekcji BBC, i publicysta paryskiej „Kultury”.

Syn oficera Armii Krajowej, z rodziny, która po powstaniu styczniowym osiadła w zaborze niemieckim, pod Inowrocławiem.

Życiorys

Ukończył technikum księgarskie, a następnie socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Od czerwca 1967 do czerwca 1968 zatrudniony w Agencji Robotniczej jako kierownik Działu Badania Opinii Społecznej. Relegowany z pracy i wyrzucony z PZPR „w związku z oficjalnym zadeklarowaniem się […] po stronie jego byłych profesorów – Kołakowskiego i Baumana”. Następnie do 1 grudnia pracował w Zakładach Przemysłu Gumowego w Piastowie, skąd zwolnił się na własną prośbę.

Od 1970 ze względów rodzinnych starał się o zezwolenie na zmianę obywatelstwa i wyjazd emigracyjny do Izraela. Od 1971 na emigracji w Szwecji, w Lund. Związany z uniwersytetami w Uppsali oraz Lund. Działacz polonijny. W połowie lat 70. XX wieku był jedną z osób w Szwecji zaangażowanych w niesieniu pomocy opozycji w Polsce, a od początku lat 80. również „Solidarności”. Był przewodniczącym Towarzystwa Przyjaciół „Kultury Paryskiej” w Lund, członkiem Grupy Kontaktowej Polskiego Ruchu Demokratycznego w Szwecji oraz przewodniczącym Polskiego Instytutu Źródłowego w Lund.

Od 1986 mieszkał w Londynie, gdzie pracował w BBC.

W 1998 wraz z żoną Małgorzatą, tłumaczką, wrócił do Polski, osiedlając się w Dobrzyniu nad Wisłą, gdzie uprawia plantację wiśni, zajmuje się działalnością społecznikowską i prowadzi koło młodych dziennikarzy w lokalnym gimnazjum.

Publicystyka

W okresie przedemigracyjnym pracował w redakcji „Gromada. Rolnik Polski”. Na emigracji współpracował z wieloma pismami polonijnymi, od połowy lat 70. XX w. pisywał okazjonalnie do paryskiej „Kultury”, następnie do redagowanego przez Smolarów „Aneksu” (Uppsala-Londyn) i do redagowanego przez Wildsteina „Kontaktu” (Paryż).

Od połowy lat 90. do końca czasopisma był jednym z publicystów paryskiej „Kultury”, w której zajmował się sprawami gospodarczymi oraz rolnictwem.

Publikował poza tym m.in. w „Polityce”, „Rzeczpospolitej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Przeglądzie Politycznym”.

W 2000 został ostatnim laureatem nagrody publicystycznej im. Juliusza Mieroszewskiego (za rok 1999), jednej z najbardziej prestiżowych nagród dla publicystów i dziennikarzy, przyznawanej przez „Kulturę”.

Od 2004 do grudnia 2013 roku był redaktorem i jednym z głównych publicystów portalu Racjonalista.pl. Jest także współzałożycielem i członkiem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Od stycznia 2014 prowadzi wraz z żoną, Małgorzatą Koraszewską, magazyn internetowy poświęcony nauce, przemianom społecznym, a w szczególności konfliktom na Bliskim Wschodzie „Listy z naszego sadu”.

Książki

  • Rycerze domniemanej oczywistości, Jedność, Sztokholm 1981
  • Najsłabsze ogniwo, Arka-Jedność, Sztokholm 1985
  • Wielki poker,PWN, Warszawa 1992, ​ISBN 83-01-10970-X​.
  • W grzechu poczęci: wiara i seks we współczesnym świecie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 1996, ​ISBN 83-85838-56-2​.
  • I z wichru odezwał się Pan... Darwin, czuj się odwołany, Art Factory Publishing / racjonalista.pl, Warszawa 2007, ​ISBN 978-83-924370-1-7​.
  • Ateusza portret własny, racjonalista.pl, Wrocław 2010.
  • Wszystkie winy Izraela, Wydawnictwo „Błękitna Kropka” 2016 ​ISBN 978-83-933851-3-3​

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Andrzej Koraszewski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Andrzej Koraszewski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes