peoplepill id: alojzy-cybulski
AC
Poland
1 views today
1 views this week
Alojzy Cybulski
Polnischer Sammler und Ethnograf

Alojzy Cybulski

The basics

Quick Facts

Intro
Polnischer Sammler und Ethnograf
Places
Work field
Gender
Male
Birth
Place of birth
Bugaj, Wadowice County, Poland
Death
Age
51 years
The details (from wikipedia)

Biography

Alojzy Cybulski (ur. 1896 we wsi Bugaj, zm. 1947? na Lubelszczyźnie) – ludoznawca, kolekcjoner, twórca pierwszego muzeum regionalnego w Zawoi, poświęconego kulturze ludowej Górali Babiogórskich.

Życiorys

Zachowało się niewiele informacji o jego życiu. W latach 1934-1939 mieszkał w Zawoi, gdzie prowadził mleczarnię. Z pomocąJerzego Muszyńskiego, emerytowanego prawnika i działacza regionalnego, założył małe muzeum regionalne. Mieściło się ono w zniszczonym budynku, należącym do zarządu lasów, tzw. Stolarni.

Współpracował z Muzeum Etnograficznym w Krakowie, którego ówczesny dyrektor, Tadeusz Seweryn, uznał go za „zasłużonego dla kultury polskiej”. W archiwum Muzeum Etnograficznego w Krakowie zachował się list z dnia 18 maja 1938 r. do Wydziału Sztuki Min. WRiOP w Warszawie, w którym Alojzy Cybulski informuje o powstaniu w lipcu 1936 r. zbiorów regionalnych jako zaczątku przyszłego Muzeum Babiogórskiego.

Alojzy Cybulski jest autorem jednej z najcenniejszych pozycji źródłowych dotyczących stroju Górali Babiogórskich – opracowania powstałego w odpowiedzi na ankietę Poradni w Sprawie Stroju Ludowego działającej przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Cybulski zawarł w nim materiały z własnych badań i obserwacji, prowadzonych głównie na terenie Zawoi i Skawicy.

Po wybuchu II wojny światowej opuścił Zawoję. Zginął prawdopodobnie w 1947 na Lubelszczyźnie zamordowany przez UPA.

Zbiory muzealne

Podczas II wojny zbiory zgromadzone przez Alojzego Cybulskiego uległy rozproszeniu – część wywieźli hitlerowcy, z prawdopodobnym przeznaczeniem do muzeów Goralenvolku, część rozgrabili miejscowi. Po wojnie ocalałe eksponaty zebrał Babiogórski Park Narodowy. Pierwotne zasoby muzeum znane są dzięki dokumentom sporządzonym w latach powojennych. Protokół przejęcia zbiorów etnograficznych byłego Muzeum Babiogórskiego z dnia 10 stycznia 1961 r. zawiera spis przedmiotów muzealnych z lat 1945-48, odtworzoną księgę inwentarzową Muzeum Babiogórskiego, rewersy na eksponaty zabrane w 1949 r. przez Konserwatora Wojewódzkiego do renowacji. Protokół zdawczo-odbiorczy z 29 stycznia 1960 r. zawiera spis eksponatów wypożyczonych z Muzeum Babiogórskiego przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie na ogólnopolską wystawę sztuki ludowej. Jest też spis obrazów przekazanych Muzeum Etnograficznemu jako depozyt. W 1951 r., w odpowiedzi na ankietę dotyczącą strat wojennych, Jerzy Muszyński, współtwórca Muzeum Babiogórskiego, spisał eksponaty zaginione podczas wojny.

Urszula Janicka-Krzywda w Katalogu zbiorów etnograficznych Babiogórskiego Parku Narodowego szacuje, że z kolekcji Cybulskiego ocalało ok. 300 obiektów. Są to obrazy (głównie oleodruki), rzeźby w drewnie, naczynia bednarskie związane z pasterstwem (foremki do masła i sera, czerpaki do żętycy), naczynia drewniane (solniczki, stępki, odcedzarki), łyżniki, naczynia żeliwne oraz jarzma, widły, narzędzia ciesielskie i stolarskie, a także elementy stroju: cucha, spodnie, pas i kapelusz.

Przypisy

Bibliografia

  • Mała encyklopedia babiogórska, red. W. Midowicz, Pruszków 1992.
  • Ewa Bednarska-Gryniewicz, Anna Kowalska-Lewicka, Anna Spiss: Etnografowie i ludoznawcy polscy : sylwetki, szkice biograficzne. T. IV. Wrocław: Wydawn. Nauk. DWN Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Krakowie, 2014. ISBN 978-83-64465-10-9. OCLC 55860393. (pol.)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alojzy Cybulski is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Alojzy Cybulski
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes