peoplepill id: alice-erjapea
AE
Estonia Serbia
1 views today
1 views this week
Alice Erjapea
Estonian civil servant; later pedagogue in Serbia

Alice Erjapea

The basics

Quick Facts

Intro
Estonian civil servant; later pedagogue in Serbia
A.K.A.
Alisa Bešević Alice Sofia Erjapea Alice Erjapea Bešević
Work field
Gender
Female
Place of birth
Saint Petersburg, Russian Empire, Tsardom of Russia
Place of death
Belgrade, City of Belgrade, Serbia, Kingdom of Hungary
Age
78 years
Family
Spouse:
Nikola Bešević
Alice Erjapea
The details (from wikipedia)

Biography

Алиса Бешевић, девојачко Ерјапеа (ест. Alice Erjapea, Петроград, 29. јануар 1898 – Београд, 8. јул 1976) била је српска пијанисткиња естонског порекла и професорка клавира. Део њене заоставштине налази се у легату породице Бешевић у Удружењу за културу, уметност и међународну сарадњу „Адлигат” у Београду.

Биографија

Алиса (највиша) са братом Илмаром и сестрама Хелом и Силвијом.

Алиса је рођена 29. јануара 1898. године у Петрограду, за време царске Русије, од оца Ханса (ест. Hans Erjapea) и мајке Елизабете, рођене Лерхенбаум (ест. Elisabeth Lerchenbaum). Њен отац био је познати петроградски адвокат и правни заступник Русије у спољној трговини. Била је најстарија од четворо деце, брата Илмара и сестара Силвије и Хеле.

Алиса је у Петрограду учила музичку школу и гимназију. Непосредно пред Први светски рат, када јој је било шеснаест година, Алиса је са својом млађом сестром Хелом прешла у Естонију, домовину свога оца. Почетак рата одложио је окупљање читаве породице, те су неко време њих две живеле саме. Да би издржавала себе и своју сестру, Алиса је радила у естонском Министарству спољних послова, где се запослила захваљујући добром познавању чак осам језика. Након револуција у Русији, у Талину им се придружио и остатак породице.

По окончању послератних немира, Алиса одлази на студије клавира и певања на конзерваторијуму Santa Cecilia у Риму. Током боравка у престоници Италије, којом је била опчињена, упознала је Николу Бешевића, тада још увек непознатог српског сликара који је у Рим дошао да студира уметност. Венчали су се 1921. године у лутеранској цркви св. Карла Шпанског у Талину, где су боравили неко време код Алисиних родитеља. Ту се родио и њихов син првенац Иво Бешевић. Имали су четворо деце, Иву, који ће постати један од чувених дечјих хирурга у Београду, Иванку, новинарку Политике, Олгу и Стевана.

Портрет Алисе, насликао Никола Бешевић, уље на платну.

Године 1924. породица се преселила у Београд, где су се Алиса и Никола запослили као наставници, он у у Уметничкој школи и гимназији, а она у Музичкој школи. Алиса је у Музичкој школи у Београду радила од 1927. до 1937. године, а потом је прешла на Музичку академију, по њеном оснивању 1937, и ту је радила као доцент и професор клавира до 1957. године. Алиса је, осим што је подучавала клавир и музику, и сама концертирала. По доласку у Београд наступала је у организацији Народног конзерваторијума. Примењивала је метод Ервина Баха, са којим је и директно сарађивала. Била је један од оснивача педагошке групе „Октет” (1939-1940) у којој су деловали професори Музичке школе. Писала је о музичком животу северних земаља.

Преминула је 8. јула 1976. године у Београду.

Фото-галерија

Референце

  1. ^ Bešević-Boreli, Ivanka. (1998). Radost boja : život i delo Nikole Beševića. Narodni muzej. стр. 41—42. OCLC 47804928. 
  2. ^ Leskovac, Mladen,, Forišković, Aleksandar,, Popov, Čedomir,, Bešlin, Branko, 1960-, Лесковац, Младен,, Форишковић, Александар,. Srpski biografski rečnik. Novi Sad. стр. 518. ISBN 86-83651-49-5. OCLC 61286184. CS1 одржавање: Вишеструка имена: списак аутора (веза)
  3. ^ „ИСТОРИЈАТ • МШ "Мокрањац". МШ "Мокрањац" (на језику: српски). Приступљено 2020-08-05. 

Спољашње везе

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alice Erjapea is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Alice Erjapea
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes