peoplepill id: alfred-schneider-5
AS
1 views today
2 views this week
The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth
Death
Age
85 years
The details (from wikipedia)

Biography

Alfred Schneider, S.J. (24. listopada 1931., Zagreb – 16. ožujka 2016., Zagreb) bio je katolički svećenik, isusovac Hrvatske pokrajine Družbe Isusove, profesor na Filozofsko-teološkom institutu i Filozofsko fakultetu Družbe Isusove.

Životopis

Alfred Schneider rođen je 24. listopada 1931. godine u Zagrebu. Osnovnu školu pohađao je u Zagrebu u Gundulićevoj ulici, a srednju je započeo 1941. godine u njemačkoj školi. Ubrzo ju je napustio, budući da je program te škole za njegova oca bio previše nacistički nastrojen, a i sam je imao neprilika jer se uvijek izjašnjavao Hrvatom, a ne Nijemcem. Srednju školu nastavio je u novoosnovanoj dominikanskoj klasičnoj gimnaziji, gdje je doživio bombardiranje i rušenje samostana u kojem su poginula osmorica dominikanaca. Godine 1945. komunistički režim ukinuo je dominikansku gimnaziju pa je školovanje nastavio u drugoj klasičnoj gimnaziji i 1950. maturirao.

U novicijat Družbe Isusove stupio je odmah nakon mature, 7. rujna 1950. na Fratrovcu u Zagrebu. Nakon studija filozofije i teologije na Filozofsko-teološkom institutu Družbe Isusove na Jordanovcu, zaređen je za svećenika 30. srpnja 1961. u bazilici Srca Isusova.

Nakon ređenja ostao je u Palmotićevoj, gdje je bio kateheta srednjoškolaca i ujedno tijekom nekoliko mjeseci upravljao župom Bukevje. Budući da od komunističkih vlasti nije dobio dozvolu da ode u inozemstvo na daljnje studije, poslan je u Opatiju gdje je završio treću probaciju, a potom u Dječačko sjemenište na zagrebačku Šalatu. Tu je kroz punih deset godina, od 1964. do 1974. g., radio kao odgojitelj sjemeništaraca, odnosno generalni prefekt.

U jesen 1974. napokon je pošao na daljnji studij u Frankfurt, gdje je na tamošnjoj Filozofsko-teološkoj školi Družbe Isusove upisao doktorat. Studij je uspješno završio u lipnju 1979. i doktorirao s temom “Riječ Božja i Crkva u teološkom promišljanju Heinricha Schliera”.

Djelovanje

Po završetku doktorata u Frankfurtu 1974., vraća se u Zagreb gdje na Teološkom studiju Filozofsko-teološkog instituta Družbe Isusove i na odjelu za Religijsku kulturu pri Filozofskom Fakultetu Družbe Isusove predaje razne predmete fundamentalne teologije i dogmatike. Tijekom prve tri godine profesorskog rada na Jordanovcu bio je ujedno i duhovnik bogoslova. Sve do svoga umirovljenja radio je kao profesor, pa i nakon toga ostao je na raspolaganju i institucijama i studentima na Jordanovcu. Napisao je više stručnih priručnika i knjiga te nekoliko knjižica duhovno-meditativnog karaktera. Rado je davao duhovne vježbe i bio voditelj duhovnih obnova ne samo za svećeničke kandidate nego i za brojne različite zajednice časnih sestara.

Od godine 1981. redovito je služio misu u kapelici sestara sv. Križa pri bolnici “Rebro”. Rado je odlazio i bio na raspolaganju za dijeljenje sakramenata. Sam je zapisao: “U mom radu s bolesnicima bio sam svjedokom pravih čudesa Božje milosti. Sjećanja na bezbrojne susrete s bolesnicima i s umirućima smatram najdragocjenijim stranicama moga svećeničkog života i najvećim Božjim darom”.

Umro je 16. ožujka, 2016. na Fratrovcu u Zagrebu, u 85. godini života, 66. Družbe i 55 svećeništva.

Iskustvo partizanskog logora

O. Alfred bio čovjek duboke molitve. Sam svjedoči da je na najčudesniji i najneobičniji način shvatio važnost ustrajne i tihe molitve, naučivši to u logoru u zagrebačkom Jankomiru. Godine 1945., nakon partizanskog zauzeća Zagreba, taj isti mladi Alfred, zajedno sa svom svojom obitelji, i ocem kojemu je smetao nacistički odgoj, bio je strpan u logor u kojem su bili pokupljeni svi Nijemci i Zagrepčani njemačkog podrijetla, kao “narodni neprijatelji”. Otac, već tada priznati i poznati graditelj violina, osuđen je na sedam godina robije s oduzimanjem sve imovine. Upravo u tom logoru bile su i karmelićanke Božanskog Srca Isusova, Nijemice. One su se brinule za djecu u logoru. Tako je i on s njima često razgovarao. Jednom mu je sestra Ana Terezija rekla da u njemu vidi klicu svećeničkog zvanja. On se tomu isprva jako usprotivio, jer mu nije ni na kraj pameti bila takva mogućnost. Ona je pak obećala da će se moliti za njega svaki dan. Poslije logora više se nikad nisu vidjeli. Tek pet godina nakon njegova ređenja dobio je od nje pismo u kojem ona čestita i svjedoči da se kroz tih dvadesetak godina redovito molila za njega. To je ostavilo na njega dubok trag.

Djela

Knjige

  • Anđeo će moj ići pred tobom, prir. i ur. Marijan Steiner, (Radost i nada 58), Zagreb: FTI 2011.
  • Eshatologija. Vjerujem u uskrsnuće i vječni život, (Teologija 9), Zagreb: FTI 2010.
  • Na putovima Duha Svetoga, (Teologija 5), Zagreb: FTI, 2008.
  • Crkva. Otajstvo i znak spasa, (Teologija 4), Zagreb: FTI, 2008.
  • Mariologija. Djevica Marija u otajstvu Krista i Crkve, (Teologija 3), Zagreb: FTI 2008.
  • Kristologija. Povijest i otajstvo Isusa Krista, (Teologija 2), Zagreb: FTI 2008.
  • Krštenje. Potvrda. Sakramenti kršćanske inicijacije, Zagreb: FTI 1993.
  • Crkva Kristova, znak spasa, Zagreb: FTI, 1990.

Članci

  • „Tajna violine“, Obnovljeni život, Vol. 71., No. 3., 2016.
  • „Poema o svemirskom blagoslovu“, Obnovljeni život, Vol. 70., No. 4., 2015.
  • „Teče i teče, teče jedan slap...“ Uvodnik, Obnovljeni život, Vol. 68., No. 2., 2013.
  • „Obnoviteljska inicijativa i proročka vizija. Uz Godinu svećenika 2009-2010.“ Uvodnik, Obnovljeni život, Vol. 65., No. 1., 2010.
  • „Heinrich Schlier - život za Božju riječ“, Obnovljeni život, Vol. 54, No. 4, 1999.
  • „Biblijsko-dogmatski temelji života i djelovanja u Duhu“, Obnovljeni život, Vol. 53, No. 3, 1998.
  • „Isus Krist - čovjek za druge“, Obnovljeni život, Vol. 52, No. 5, 1997.
  • „ Nasilje i otkupljenje“, Obnovljeni život, Vol. 49, No. 2, 1994.
  • „Evanđelje - Božje ili ljudsko djelo?“, Obnovljeni život, Vol. 47., No. 3.-4., 1992.
  • „Naša je domovina na nebesima“, Obnovljeni život, Vol. 47., No. 1., 1992.
  • „Postoje li anđeli?“, Obnovljeni život, Vol. 46., No. 3-4., 1991.
  • „Krist - Pomazanik Duhom Svetim“, Bogoslovska smotra, Vol. 59, No. 1-2, 1989.
  • „Gospodin i Životvorac“, Obnovljeni život, Vol. 43., No. 1., 1988.
  • „Otajstvo Crkve u poslanici Efežanima“, Bogoslovska smotra, Vol. 58, No. 1, 1988.
  • „Isus Krist - prisutan u Duhu Svetome“, Bogoslovska smotra, Vol. 56, No. 1-2, 1986.
  • „Na kraju ostaje tajna“, Obnovljeni život, Vol. 40., No. 3.-4., 1985.
  • „Što poslije smrti?“, Obnovljeni život, Vol. 39., No. 5., 1984.
  • „Tendencije i problematika suvremene kristologije“, Bogoslovska smotra, Vol. 54, No. 1, 1984.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alfred Schneider is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Alfred Schneider
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes