peoplepill id: alfred-franciszek-hornig
AFH
1 views today
1 views this week
Alfred Franciszek Hornig
geograaf

Alfred Franciszek Hornig

The basics

Quick Facts

Intro
geograaf
Work field
Gender
Male
Place of birth
Chorzów
Place of death
Chorzów
Age
87 years
The details (from wikipedia)

Biography

Alfred Franciszek Hornig (ur. 2 października 1911 w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów, zm. 4 lipca 1999 w Chorzowie) – geograf, ekonomista, autor licznych publikacji naukowych. Prezes katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Przewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa.

Życiorys

Urodził się 2 października 1911 w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów, w rodzinie ślusarza hutniczego.

Ukończył Państwowe Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze im. św. Stanisława Kostki w Chorzowie, uzyskaniem w 1931 roku świadectwa dojrzałości. Do 1934 roku studiował filologię niemiecką na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W 1935 roku podjął studia w Wyższej Szkole Handlowej w Poznaniu. Dwa lata później obronił pracę z geografii gospodarczej. Jeszcze w trakcie studiów odbył praktyki w firmach węglowych i energetycznych w Katowicach i Chorzowie.

W latach 1937-1941 kierował rzemieślniczym warsztatem galwanotechnicznym swoich rodziców w Chorzowie. Od marca 1942 do września 1944 pracował jako referent w zakładach metalurgicznych w Modling w Austrii. Aresztowany przez gestapo, pod zarzutem współpracy z miejscowym ruchem oporu.

Po zakończeniu wojny, od września 1947 pracował jako nauczyciel przedmiotów zawodowych w Miejskim Instytucie Kształcenia Handlowego w Chorzowie. Dla swoich uczniów napisał podręczniki "Geografii gospodarczej" oraz "Geografii Europy i wybranych państw europejskich". Przez kilka lat prowadził także z rodzicami warsztat galwanotechniczny.

W 1948 roku obronił tytuł magistra nauk ekonomiczno-handlowych w Akademii Handlowej w Poznaniu; ukończył także roczne studia geograficzne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Od maja 1952 aż do lutego 1962 roku prezes katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Od maja 1957 współorganizator Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach, pracował tam początkowo jako zastępca dyrektora, następnie jako pracownik naukowy.

W czerwcu 1961 roku obronił na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego pracę doktorską pt. "Wpływ człowieka na powierzchnię ziemi w północnej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego", Był także autorem kilku publikacji o tej tematyce, w tym anglojęzycznego referatu na XX Międzynarodowy Kongres Geograficzny w Londynie.

W latach 1961-64 pracował w Biurze Projektów Kopalnictwa Surowców Chemicznych w Chorzowie; od lipca 1962 do września 1969 starszy wykładowca w Katedrze Geografii Regionalnej WSP w Krakowie. Od 1964 roku nauczyciel geografii gospodarczej w Technikum Zawodowym dla Pracujących w Chorzowie.

Od stycznia 1965 do marca 1968 adiunkt w Zakładzie Instytutu Ekonomiki i Organizacji Przemysłu w Chorzowie. Po jej włączeniu do Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach oraz zmianie nazwy na Zakład Organizacji Produkcji i Badań Ekonomicznych, kierował w tymże zakładzie, do kwietnia 1971 Pracownią Badań Efektywności. Autor oraz współautor ok. 80 publikacji z zakresu gospodarki przestrzennej i ekonomiki przemysłu.

W czerwcu 1971 obronił na Wydziale Morskim Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie tytuł doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w zakresie geografii ekonomicznej. Następnie przez ok. rok pracował jako starszy wykładowca w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Katowicach, a od grudnia 1972 jako docent w Akademii Ekonomicznej im. Karola Adamieckiego w Katowicach.

W czerwcu 1975 roku Senat uczelni wystąpił do Rady Państwa o nadanie mu tytułu profesora nadzwyczajnego. Podjął wówczas pracę w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Od października 1975 prodziekan Wydziału Handlu, Transportu i Usług; rok później zastępca dyrektora Instytutu Ekonomiki Transportu w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Od 1977 kierownik Zakładu Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw Transportu, od 1978 kierownik Studium Podyplomowego Organizacji i Zarządzania Transportem Samochodowym i Kolejowym.

W jego dorobku naukowym wyróżniają się prace badawcze z zakresu geografii transportu, w tym szczególnie studium komunikacyjne Górnego Śląska, a także prace z zakresu geografii przemysłu i surowców mineralnych oraz ekonomiki przemysłu.

Promotor ok. 180 prac dyplomowych i magisterskich w Akademii Ekonomicznej w Katowicach oraz w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Recenzent 4 dysertacji doktorskich, jednej pracy habilitacyjnej, promotor dwóch doktorów. Opublikował ok. 120 prac, w tym dwie książki oraz pięć broszur.

Działacz Stowarzyszenia Miłośników Chorzowa im. Juliusza Ligonia; od 1957 roku jego wiceprzewodniczący; w latach 1967-1971 przewodniczący. Grotołaz, wierny kibic "Ruchu" Chorzów.

Zmarł 4 lipca 1999 w Chorzowie, pochowany na cmentarzu parafii pw. św. Jadwigi w Chorzowie.

Przypisy

Odznaczenia

Odznaczony m.in.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Alfred Franciszek Hornig is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Alfred Franciszek Hornig
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes