Aleksander Trojkowicz
Quick Facts
Biography
Aleksander Trojkowicz (ur. 1 lutego 1916 w Dorżach na Wileńszczyźnie, zm. 9 marca 1985 w Krakowie) – polski malarz i grafik, scenograf. Od 1947 członek Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), a także Ogólnopolskiej Grupy „Zachęta”.
Życiorys
Urodził się 1 lutego 1916 w Dorżach (w granicach Imperium Rosyjskiego), parafia Holszany. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie u Bronisława Jamontta, a następnie kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Wojciecha Weissa. Oprócz malarstwa portretowego i pejzażowego w trakcie okupacji niemieckiej zajmował się także tworzeniem scenografii w jednym z teatrów w Berlinie.
Jest autorem licznych obrazów o tematyce portretowej i pejzażowej ukazujących widoki starego Krakowa - głównie architekturę zabytkowych kościołów i kamienic, zakola Wisły, regionu małopolskiego i Wilna. W swojej twórczości zajmował się również projektowaniem i malowaniem polichromii w wielu obiektach sakralnych, szczególnie na Mazurach, w historycznej Małopolsce i Polsce Środkowej. Jego zainteresowania obejmowały także pół- i pełnoplastyczną rzeźbę w drewnie. Biegle posługiwał się kilkoma językami: polskim (ojczysty), niemieckim, litewskim i rosyjskim. Swoje dzieła malarskie wystawiał w Niemczech i Rosji, gdzie często przebywał. Mieszkał w Krakowie - na Starym Mieście, w kamienicy przy ul. Szewskiej 25 w sąsiedztwie parku miejskiego - Planty. Pod tym adresem mieściła się także jego pracownia.
Od 16 stycznia 1947 zrzeszony w Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu krakowskiego. Był także aktywnym członkiem Ogólnopolskiej Grupy Artystów „Zachęta”, która gromadziła twórców o poglądach konserwatywnych i tworzących w nurcie realizmu.
Zmarł 9 marca 1985 w Krakowie po ciężkiej chorobie, w wieku 69 lat. Spoczywa na tamtejszym Cmentarzu Batowickim.
Twórczość malarska
Kilka wybranych dzieł i realizacji artysty plastyka:
- akty: „Akt kobiecy”.
- malarstwo religijne: „obraz NMP Wniebowziętej” (1949 - Ołpiny), „obraz MB Niepokalanej” (Gietrzwałd - stanowiący ruchomą zasłonę obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej), „Serce Jezusowe” (1969 - Bączal Dolny, stanowiący ruchomą zasłonę obrazu Matki Bożej Bączalskiej),
- polichromie figuralne (na obszarze kilku diecezji Kościoła katolickiego w Polsce, głównie w archidiecezji częstochowskiej, krakowskiej i warmińskiej, a także w diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej) m.in. w:
- kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Praszce (1953),
- kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce (1960),
- bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie (1966),
- kościele Imienia Maryi w Bączalu Dolnym (1969)
- kościele Świętej Trójcy w Rzezawie.
- inne: polichromia elementów nastawy ołtarzowej, wykonanej przez krakowskiego rzeźbiarza Jana Białka (Bączal Dolny, 1969)
Wystawy i ekspozycje
Obecnie dzieła malarza znajdują się w kilku galeriach sztuki m.in w Biurze Wystaw Artystycznych w Krakowie, w ołtarzach i jako elementy wystroju kościołów i kaplic, a także w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą (głównie w Rosji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych). Notowany w czasopismach branżowych i na aukcjach malarskich w Polsce i USA.
Prywatnie
Ojciec Joanny Troikowicz - polskiej artystki i designerki, od 1977 mieszkającej i tworzącej w Szwecji.
Zobacz też
- malarstwo,
- polichromia,