peoplepill id: aleksander-korsak
AK
1 views today
1 views this week
Aleksander Korsak

Aleksander Korsak

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Place of birth
Taganrog
Place of death
Warsaw
Age
72 years
The details (from wikipedia)

Biography

Aleksander Korsak (ur. 11 października 1893 roku w Taganrogu (Rosja), zm. 11 lutego 1966 roku w Warszawie) – podpułkownik artylerii Wojska Polskiego.

Życiorys

Aleksander Korsak ukończył w Kijowie gimnazjum oraz studia prawnicze (bez egzaminów końcowych). Zmobilizowany do armii carskiej w styczniu 1917 roku. W okresie styczeń–sierpień 1917 roku ukończył szkołę artylerii w Kijowie i został mianowany chorążym rezerwy artylerii, a następnie do lutego 1918 roku jako młodszy oficer baterii służył w 1 zapasowym dywizjonie moździerzy.

Po przedostaniu się na Kubań wstąpił do 4 Dywizji Strzelców Polskich, w której przydzielony został do 1 dywizjonu artylerii, a w nim służył w dywizjonowej szkole oraz w baterii oficerskiej. 10 czerwca 1919 roku razem z 4 Dywizją Strzelców Polskich przybył do kraju i na krótki okres czasu przydzielono go do sztabu Armii gen. Józefa Hallera, a następnie po mianowaniu na podporucznika artylerii przydzielony został do II dywizjonu 13 pułku artylerii ciężkiej na stanowisko adiutanta dywizjonu i dowódcę oddziału sztabowego. Pozostał również w tej jednostce po przekształceniu go w 13 dywizjon artylerii ciężkiej. Po ukończeniu kursu na którym przebywał w okresie luty–sierpień 1921 roku w Centrum Wyszkolenia Armii we Lwowie. 19 stycznia 1921 roku awansowany do stopnia porucznika artylerii.

Służył w I dywizjonie 2 pułku artylerii ciężkiej jako adiutant dywizjonu i dowódca baterii, awansując w tym czasie do stopnia kapitana art. ze starszeństwem z dniem 15 sierpnia 1924 roku. Od listopada 1927 roku był adiutantem 2 pac. Przeniesiony 5 listopada 1928 roku do Szkoły Podchorążych Piechoty jako instruktor artylerii, a następnie przeniesiony do 22 pułku artylerii lekkiej, w którym dowodził baterią, był adiutantem pułku, oficerem mobilizacyjnym i przejściowo dowódcą dyonu. Przeniesiony 22 grudnia 1934 roku do Centrum Badań Balistycznych Instytutu Badań Materiałów Uzbrojenia w Zielonce. Do jednostek liniowych powrócił 27 kwietnia 1936 roku, otrzymując nominację na dowódcę II dywizjonu 9 pułku artylerii ciężkiej.

W marcu 1939 roku podczas mobilizacji objął dowództwo 30 dywizjonu artylerii ciężkiej i pozostał nim również podczas kampanii wrześniowej. Po utracie kontaktu z resztą dywizji, dywizjon wszedł w skład zgrupowania płk. dypl. Józefa Sas–Hoszowskiego, a następnie przeszedł do Warszawy i uczestniczył w obronie Pragi.

Po kapitulacji stolicy dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał w latach 1939–1940 w Oflagu IV A Hohnstein, w roku 1940 w Oflagu ll B Arnswalde i w latach 1940–1945 w Oflagu II C Woldenberg, gdzie w grupie artylerii ciężkiej prowadził tajne szkolenie oficerów. Po uwolnieniu przyjechał do Warszawy.

W kwietniu 1945 roku został powołany do służby w Wojsku Polskim, gdzie był wykładowcą instrukcji strzelania w I Oficerskiej Szkole Artylerii, a następnie w okresie maj 1945 – kwiecień 1946 roku w Centrum Wyszkolenia Artylerii. Później przeniesiono go do Departamentu Piechoty i Kawalerii MON na stanowisko pomocnika kierownika sekcji ogólnej szkół oficerskich do spraw artylerii. 22 lipca 1946 roku awansowany do stopnia podpułkownika i w grudniu 1946 roku przesunięty do Departamentu Wyszkolenia Bojowego, w którym był początkowo kierownikiem sekcji ogólnej szkół oficerskich w Wydziale III (Szkół i Kursów), a następnie starszym pomocnikiem szefa tego wydziału do spraw artyleryjskich. 31 maja 1948 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Mieszkał w Warszawie, gdzie zmarł 11 lutego 1966 roku.

Ordery i odznaczenia

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari,
  • Krzyż Walecznych,
  • Srebrny Krzyż Zasługi.

Przypisy

Bibliografia

  • Andrzej Wesołowski, Kamil Stepan: Mobilizacja marcowa 1939 T-2: dokumenty i relacje. Warszawa: Centralne Archiwum Wojskowe im. mjr. Bolesława Waligóry, 2012. ISBN 978-83-934259-5-2.

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Lists
Aleksander Korsak is in following lists
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Credits
References and sources
Aleksander Korsak
arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes