Aleksander Kodelski
Quick Facts
Biography
Aleksander Kodelski (ur. w 1898, zm. 28 grudnia 1972 w Warszawie) – polski architekt, działacz społeczny, przedstawiciel modernizmu.
Życiorys
Aleksander Kodelski w 1927 ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Projektował zarówno budynki mieszkalne, jak i gmachy użyteczności publicznej, głównie na terenie Warszawy. Był mężem Anny Kodelskiej – również architektki, z którą często pracował. Ich córką jest prof. Teresa Kodelska-Łaszek – sanitariuszka powstania warszawskiego, olimpijka z Oslo (Oslo 1952 – narciarstwo), pracownik naukowy SGH.
W 1928 uczestniczył w pracach projektowych przy zespole obiektów sportowych przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, Zaprojektował wówczas Stadion Wojska Polskiego (wspólnie z Maksymilianem Dudryk-Darlewskim) oraz pawilon i modernistyczną wieżę do skoków przy basenie pływackim (wraz z Romualdem Raksimowiczem). W 1935 został prezesem i dyrektorem technicznym spółki „Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Kolei Linowej Zakopane (Kuźnice) – Kasprowy Wierch”, budującej kolej linową na Kasprowy Wierch. Oprócz funkcji zarządczej podjął się również – wraz z żoną – zaprojektowania budynków stacyjnych oraz gmachu obserwatorium astronomicznego. W tym samym roku został pierwszym prezesem Ligi Popierania Turystyki.
Postanowieniem prezydenta Bolesława Bieruta z 18 października 1949 został odznaczony po raz drugi Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi w pracy zawodowej.
Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera IIC28-8-4).
Pozostałe projekty
- Dom Akademicki w Wilnie,
- wille i domy w Warszawie:
- ul. S. Czarneckiego 53,
- ul. T. Lenartowicza 25,
- ul. A. Malczewskiego 28, willa Mieczysława Kotarbińskiego,
- ul. S. Przybyszewskiego 16,
- ul. Kleczewska 25,
- Willa „Litka” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Galeria
Warszawa – Willa przy ul. S. Czarnieckiego 53
Zakopane – dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch
Kasprowy Wierch – obserwatorium astronomiczne
Przypisy
Bibliografia
- Aleksander Kodelski (pol.). www.beta.architektura.warszawa.sarp.org.pl. [dostęp 2014-09-05].
- Tomasz Krzyżak: Triumf przedwojennej inżynierii (pol.). www.uwazamrze.pl. [dostęp 2014-09-05].
- ISNI: 0000 0004 0804 7882
- VIAF: 300431914
- WorldCat