Quantcast
Adam Fahrner: Czech union member (1873 - 1945) | Biography
peoplepill id: adam-fahrner
AF
1 views today
1 views this week
Adam Fahrner
Czech union member

Adam Fahrner

Adam Fahrner
The basics

Quick Facts

Intro Czech union member
Was Politician
From Austria Austria-Hungary
Field Politics
Gender male
Birth 1 January 1873, Cheb
Death 1 January 1945 (aged 72 years)
The details (from wikipedia)

Biography

Adam Fahrner (10. října 1873 Cheb – 1945) byl československý politik německé národnosti, odborový předák a meziválečný senátor za Německou národně socialistickou stranu dělnickou (DNSAP), později nezařazený senátor a zakladatel malé odštěpenecké formace Německá dělnická strana (Deutsche Arbeiterpartei).

Biografie

Působil jako poštovní rada. Byl účetním a ministerským radou u ministerstva obchodu v Praze. Politicky aktivní byl již za Rakouska-Uherska. Už počátkem 20. století patřil mezi přední politiky německých nacionálních socialistů (Německá dělnická strana) v českých zemích a v rámci strany představoval vůdce odborového hnutí. Byl náměstkem předsedy Jednoty státních úředníku německé národnosti v Čechách.

Ve volbách do Říšské rady roku 1911 se stal poslancem Říšské rady (celostátní parlament), kam byl zvolen za okrsek Čechy 104. Usedl do poslanecké frakce Německý národní svaz (Deutscher Nationalverband). V jeho rámci se uvádí jako člen Německé agrární strany. Ve vídeňském parlamentu setrval do zániku monarchie.

Po válce zasedal v letech 1918–1919 jako poslanec Provizorního národního shromáždění Německého Rakouska (Provisorische Nationalversammlung) za Německou nacionální stranu (DnP).

Pak se zapojil do politického života v Československu. Od jejího založení v roce 1918 patřil mezi přední politiky DNSAP. V parlamentních volbách v roce 1920 získal Německou národně socialistickou stranu dělnickou (DNSAP) senátorské křeslo v československém Národním shromáždění. Mandát obhájil v parlamentních volbách v roce 1925. V březnu 1929 oznámil, že vystoupil z DNSAP a po zbytek volebního období zasedal jako nezařazený senátor. Šlo o výsledek frakčního boje mezi starší generací funkcionářů včetně Fahrnera a mladšími aktivisty (například Karl Viererbl). V důsledku roztržky se svou stranou se pak Fahrner pokusil o založení vlastní politické formace Německá dělnická strana (Deutsche Arbeiterpartei), která v parlamentních volbách v roce 1935 kandidovala s dalšími menšími stranami v rámci aliance Sudetoněmecký volební blok, ale pak zanikla.

Od dubna 1939 byl členem NSDAP (místní skupina Praha). Bydlel ve Francouzské ulici 9. 8. května 1945 ho zatkly české milice a byl transportován do internačního tábora v Motole. Od té doby o něm nejsou zprávy.

Odkazy

Reference

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.
Search trend
comments so far.
Comments
From our partners
Sponsored
Sections Adam Fahrner

arrow-left arrow-right instagram whatsapp myspace quora soundcloud spotify tumblr vk website youtube pandora tunein iheart itunes