Zinaida Kulczycka-Gorizdro

The basics

Quick Facts

Gender
Female
Birth5 August 1884
Death5 April 1949 (aged 64 years)
Star signLeo
Education
Saint Petersburg State UniversitySaint Petersburg, Russian Empire, Russia
Employers
Museum of the Earth of Polish Academy of SciencesWarsaw, Masovian Voivodeship, Poland
The details

Biography

Grób Zinaidy Gorizdro-Kulczyckiej na Cmentarzu Powązkowskim

Zinaida Fieoktistowna Gorizdro-Kulczycka, ros. Зинаида Феоктистовна Гориздро-Кульчицкая (ur. 5 sierpnia 1884 w Taszkencie, zm. 5 kwietnia 1949) – rosyjska i polska paleontolog i hydrogeolog, profesor uniwersytetu w Taszkencie.

Życiorys

Urodziła się w Taszkencie, gdzie w 1903 ukończyła liceum dla kobiet. W tymże roku podjęła studia na Wyższych Żeńskich Kursach Przyrodniczych w Petersburgu (Высшие женские естественно-научные курсы М.А. Лохвицкой-Скалон) z zakresu zoologii oraz paleontologii, kończąc je w 1907 r. Później została zatrudniona na macierzystej uczelni oraz na Uniwersytecie Petersburskim, gdzie została uczennicą Inostrancewa i gdzie w 1913 zdała egzaminy eksternistyczne na tytuł magistra. Jednocześnie z pracą na uniwersytecie i później, aż do 1920 r., prowadziła badania w Uzbekistanie, w tym w zakresie hydrogeologii, geologii i nad mięczakami trzeciorzędu, zbierając tam okazy i opracowując je. W 1917 zawarła związek małżeński z Antonim Kulczyckim. Od 1920 do 1925 r. pracowała na uniwersytecie taszkenckim, zostając tam profesorem. W 1925 r. razem z rodziną przeprowadziła się do Polski. Pracowała w Warszawie w zawodzie paleontologa. W 1945 została zatrudniona w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pracując tam do śmierci.

Matka Juliana i Anny Kulczyckich.

Pochowana na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 242-3-19).

Badania naukowe

Odkryła i opisała 4 gatunki ryb dewońskich, 3 ryb jurajskich (m.in. Morrolepis aniscowitchi, Pteroniscus turkestanensis) i 4 gatunki mięczaków paleogenu. W trakcie prac w Azji Środkowej badała paleogeńskie ślimaki i małże oraz jurajskie ryby w Karatau w Kazachstanie. W czasie pracy w Polsce m.in. opracowała kolekcję ryb kopalnych z dewonu regionu świętokrzyskiego zebraną przez Jana Czarnockiego. Była pionierką polskich badań ryb pancernych.

  • Gorizdro-Kulczycka, Z. 1926. Ryby slancev Karatau. Izvestia Sredne-azjatskogo Komiteta 1, 184–192.
  • Gorizdro-Kulczycka, Z. 1934: Ptyctodontidae górnodewońskie z Gór Świętokrzyskich. Prace Państwowego Instytutu Geologicznego 3, 1-17.
  • Gorizdro-Kulczycka, Z. 1949. Wykopaliska na Kadzielni i pewne zagadnienia ichtiologiczne. Wiadomości Muzeum Ziemi, 4, 173-186.
  • Gorizdro-Kulczycka, Z., 1950: Dwudyszne ryby dewońskie Gór Świętokrzyskich. Acta Geologica Polonica, 1 (2).
  • Gorizdro-Kulczycka, Z., 1953: Dwudyszne ryby dewońskie Gór Świętokrzyskich. Acta Geologica Polonica, 3 (1).

Upamiętnienie

Nazwiskiem Z. Gorizdo nazwano trzy taksony małży paleogeńskich z terenu Środkowej Azji: Ostrea (Gorizdrella), Ostrea gorizdroae, Corbula (Cuneocorbula) gorizdroae.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.