Yulian Nazarak

Austrian-Hungarian writer
The basics

Quick Facts

IntroAustrian-Hungarian writer
PlacesAustria-Hungary
wasWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth1893, Chortkiv Raion, Ternopil Oblast, Ukraine
Death1916 (aged 23 years)
Education
Jan Matejko Academy of Fine Arts in KrakowKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
The details

Biography

|Примітки=

Юліан Назарак (1893, с. Черкавщина, нині Чортківський район — 1916, Галичина або Волинь, на фронті) — український поет, військовик, хорунжий Легіону Українських січових стрільців.

Життєпис

Народився у 1893 році в селі Черкавщина тодішнього Чортківського повіту Королівства Галичини та Володимирії Австро-Угорської імперії (нині Чортківського району Тернопільської області, Україна) в селянській родині.

Змалку навчився читати і любив малювати. Парох сусіднього села о. Мар'ян Крушельницький звернув на нього увагу, порадив учитися. За підтримки пароха хлопець навчався у Станиславівській українській гімназії (нині — м. Івано-Франківськ), після успішного закінчення якої вступив до Краківської академії мистецтв. Будучи студентом, цікавився життям Галичини.

Одним із перших відгукнувся на заклик Головної української ради — представника інтересів українського народу в Австро-Угорщині — до створення військового формування для боротьби за волю України. У складі Українських січових стрільців (УСС) вирушив на фронт, у Карпатах отримав бойове хрещення. У Бескидах він написав пісню, що пізніше стала закликом до бою:

Хлопці, алярм! Гей, ставаймо!
Вже найвищий час!
Наступають на три шляхи
Москалі на нас.

Першим і важливим успіхом Легіону була битва на горі Маківці, де вояки УСС втратили 42-х убитими, 76 пораненими (зокрема, десятник Юліан Назарак) і 35 полоненими. Після одужання був активним учасником «Пресової квартири», що об'єднувала у своїх рядах людей з літературно-мистецьким хистом, організовувала і спрямовувала духовне, культурне та творче життя Легіону.

Нагороджений двома медалями за хоробрість.

Загинув у бою на фронті в 1916 році: за одними даними, над річкою Стрипою, за іншими — на Волині.

Вшанування

24 серпня 2014 року в селі Черкавщина освячено пам'ятник Юліанові Назараку.

Доробок

  • гумористична стрілецька опера «Штурм на полукіпки»
  • пісні, мелодію до яких склав диригент духового оркестру підхорунжий, уродженець Заліщиків Михайло Гайворонський
    • «Слава, слава, отамане»,
    • «Нема в світі кращих хлопців»,
    • «Ми до штурму багнети наложім» та інші
  • низка художніх полотен, серед них — картина на тему боїв під Семиківцями, що над річкою Стрипа.

Примітки

Джерела

  • Дуда І., Мельничук Б. Назарак Юліан // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2005. — Т. 2 : К — О. — С. 593—594. — ISBN 966-528-199-2.
  • Скрипник М. Село, моє рідне село… / Скрипник Михайло // Голос народу. — 2013. — № 19 (9 трав.). — С. 1, 4, 5. — (Наше).
  • Назарак Юліан // Українська музична енциклопедія. Т. 4: [Н – О] / Гол. редкол. Г. Скрипник. — Київ : ІМФЕ НАНУ, 2016. — С. 20.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 30 Apr 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.