Yanysh Yalkayn

The basics

Quick Facts

A.K.A.Ianysh Ialkaevich Ialkain
A.K.A.Ianysh Ialkaevich Ialkain
PlacesRussia
wasWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth25 October 1906
Death17 September 1938Moscow, Russia (aged 31 years)
The details

Biography

Яни́ш Ялка́йн , офіційне ім'я Яниш Ялкаєвич Ялкаєв (*25 жовтня 1906(19061025), с. Чорай ялла (Чураєво), Східна Марій Ел (нині Мішкінський район Республіки Башкортостан) — †17 вересня 1938, тюрма НКВД, Москва) — марійський письменник та поет. Також професійний бібліограф, фольклорист та етнограф.

Жертва сталінського терору.

Життєпис

Народився у Східній Марій Ел — це великий екстериторіальний анклав марійського народу, розташований у Західній Азії (на півночі Башкортостану).

Закінчив Бірський педагогічний технікум (1926), Московський університет (1931), також відвідував курси в Московській консерваторії. Став професійним письменником, одночасно працюючи в Марійському обласному музеї.

Творчість

Автор трилогії «Андрий Толкын», «Ужар жап» («Юність») і «Ола» («Місто»), роману «Онго» («Коло»), поеми «Ленин» (1934).

Писав також оповідання, нариси, вірші. Займався літературознавчою та видавничою роботою.

Окрема заслуга — укладення двох бібліографічних довідників з марознавства (наука про марійців). 1934 у тижневику «У вий» оприлюднив ґрунтовне марознавче дослідження «Марий фольклор нерген икмыняр ой».

Жертва сталінізму

Був включений у систему пропаганди комуністичної влади, виконував доручення з перекладів марійською мовою писань більшовицької верхівки — Лєніна, Сталіна, Калініна. Також долучився до створення корпусу перекладів марійською мовою творів російських писмьенників (переважно комуністичних).

Лояльність комуністичному режиму не порятувала Ялкайна. Він був вивезений з території Марій Ел до Москви і після катувань його вбили працівники НКВД у місцевій тюрмі.

1998 року в Республіці Марій Ел встановлено державну пермію імені Ялкайна.

Наукові твори

  • «Марий фольклор нерген икмыняр ой»;
  • «Материалы для библиографического указателя по мариведению»,
  • «Марийская библиография»,
  • «Библиографический указатель марийского фольклора».

Джерела

  • Энциклопедия Республики Марий Эл / отв. ред. Н. И. Сараева.- Йошкар-Ола, 2009.- С.843
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.