Biography
Lists
Also Viewed
Quick Facts
Places | Poland |
Birth | 9 September 1950, Warsaw, Poland |
Age | 74 years |
Star sign | Virgo |
Biography
Wojciech Zbigniew Kotowski (ur. 9 września 1950 w Warszawie) – biegły, ekspert z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, społecznik, autor wielu monografii, komentarzy i artykułów. Syn Witolda Kotowskiego, profesora inżyniera Politechniki Warszawskiej.
Kariera zawodowa
Absolwent Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra administracji bezpieczeństwa publicznego. W 1978 zawodowo związał się z organami prokuratury. Pełnił funkcję sekretarza redakcji Problemów Praworządności. Wojciech Kotowski jest współtwórcą ukazującego się od stycznia 1995 periodyku prawniczego Prokuratura i Prawo w którym pełni funkcję sekretarza redakcji i redaktora odpowiedzialnego. W 1990 w ramach Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości pracował w Wydziale Szkolenia i Egzaminowania Aplikantów Prokuratorskich, gdzie prowadził szkolenia; będąc opiekunem średnio 50-osobowych grup aplikantów uczestniczył w 10 sesjach wyjazdowych do ośrodków w Okunince, Ustce i Popowie, gdzie jego podopieczni zdawali egzaminy prokuratorskie.
Od 1991 Wojciech Kotowski jest rzeczywistym członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o mandat posła na Sejm w okręgu podwarszawskim z listy Unii Pracy.
Wojciech Kotowski jest współtwórcą i redaktorem naczelnym czasopisma Paragraf na Drodze. Prawne i kryminalistyczne problemy ruchu drogowego wydawanego przez Wydawnictwo Instytut Ekspertyz Sądowych im. Prof. Jana Sehna w Krakowie. Jako redaktor naczelny ww. periodyku był jednym z inicjatorów akcji Kto wpada w oczy, nie wpada pod koła mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów poruszających się po zmroku na niedostatecznie oświetlonych ulicach Jest także współtwórcą miesięcznika Orzecznictwo Sądów Apelacyjnych w Radzie Naukowej którego obecnie zasiada. W 2008 Naczelna Rada Adwokacka powierzyła Wojciechowi Kotowskiemu stałą rubrykę pt. Problematyka wypadków drogowych w wydawanym czasopiśmie Palestra. W 2017 Wojciech Kotowski został zatrudniony jako ekspert do spraw prawnych aspektów wypadków drogowych w Kancelarii Adwokackiej Adwokata Michała Pomorskiego w Warszawie.
W 2018 Wojciech Kotowski został powołany do pełnienia funkcji redaktora naczelnego w czasopiśmie Przedsiębiorstwo i Prawo.
W roku 2019 skutecznie zainteresował się tematyką elektrycznej hulajnogi i regulacjami prawnymi z tym związanymi. Doprowadził także do uchylenia mandatu bezprawnie nałożonego przez funkcjonariusza policji na turystkę ze Słowacji.
17 kwietnia 2019r. po południu w Warszawie chodnikiem wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia jechał na elektrycznej hulajnodze 15 – latek, który zderzył się z pieszą. Obydwoje przewrócili się. Na miejsce została wezwana policja. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego przesłuchali świadków, przejrzeli zapis z monitoring. Za winną wykroczenia uznali turystkę i jeszcze zanim pozwolili jej wsiąść do czekającej na nią karetki ukarali mandatem wysokości 50 zł. Według funkcjonariuszy kobieta nie zachowała należytej ostrożności, bo „zmieniła swoją pozycję, kiedy była omijana przez nastolatka poruszającego się na hulajnodze”. O powyższej sprawie z mediów dowiedział się Wojciech Kotowski, który stwierdził, cyt: „Nie mogłem się zgodzić na to, żeby gość w naszym kraju był tak traktowany. Nastąpiło odwrócenie ról: policjanci wmówili tej kobiecie, że to ona spowodowała zagrożenie”. Skontaktował się ze stołecznym wydziałem ruchu drogowego, który po jego interwencji skierował do sądu wniosek o uchylenie mandatu.
Rozpoczął również poszukiwania kobiety kontaktując się najpierw z konsulatem Czech, ale stwierdzono, że w Czechach nikt taki nie mieszka. Okazało się, że była to turystka słowacka, ale w konsulacie Słowacji uznano, że skoro poszkodowana nie szuka pomocy, to oni nie będą interweniować. W końcu Wojciech Kotowski postanowił sięgnąć do Facebooka. Znalazł profil z imieniem i nazwiskiem kobiety. Wiek też się zgadzał. W krótkiej wiadomości poinformował ją, że podjął działania na jej rzecz. I zostawił swój numer telefonu. Po dwóch miesiącach, do Wojciecha Kotowskiego odezwała się mieszkająca w Warszawie synowa poszkodowanej Słowaczki.
Turystka otrzymała wezwanie na sprawę o uchylenie mandatu, a Kancelaria Adwokata Michała Pomorskiego w Warszawie, zapewniła turystce ochronę prawną pro bono. W sądzie zaprezentowane było nagranie z monitoringu. Wyraźnie widać, że piesza stała na chodniku kiedy z impetem wjechał w nią nastolatek na hulajnodze. Z relacji rzecznika prasowego komendanta Stołecznego Policji wynikało, że kobieta nieoczekiwanie zrobiła krok w tył i weszła na tor ruchu jadącego hulajnogą uniemożliwiając mu jakikolwiek manewr. Kiedy to usłyszałem włos zjeżył mi się na głowie – stwierdził Wojciech Kotowski. To zadziwiające, że na tym szczeblu można wypowiadać publicznie takie bzdury. A poza tym nagranie pokazuje, że te słowa to poświadczenie nieprawdy. Udało się oczyścić z winy panią ze Słowacji i doprowadzić do uchylenia tego bezprawnie nałożonego mandatu. Nie boję się powiedzieć, że to było bezpodstawne działanie policjantów, którzy naruszyli prawo – komentował Wojciech Kotowski.
I mówił dalej, cyt.: „W tej chwili hulajnogą nie można się legalnie poruszać w obszarach, w którym dostępny jest ruch kołowy i pieszy, bo nie ma odpowiednich regulacji prawnych. W projekcie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym elektryczna hulajnoga powinna zostać zdefiniowana – na wzór roweru i motoroweru – odrębną regulacją a nie przyklejona do roweru, jak to zaproponowano. Założenie zmian w ustawie, które ministerstwo infrastruktury zaproponowało w sierpniu to nieporozumienie – pseudo projekt. Mam nadzieję, że urzędnicy resortu pójdą po rozum do głowy i zmienią zdanie efektem czego będzie racjonalna nowelizacja. Zważywszy, że nie jestem przekonany czy można na to liczyć, na portalu brd24.pl opublikowałem artykuł Elektryczna hulajnoga próbą kompetencji ustawodawcy z szeregiem wskazań dla twórców projektu. Równocześnie w ramach konsultacji społecznej przekazałem projektodawcy własny projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym , który również został opublikowany na portalu brd24.pl. Pozostaję w nadziei, że zmiany, które wejdą w życie będą rezultatem oczekiwań społecznych, przede wszystkich jednak wzmocnią gwarancję bezpieczeństwa pieszych”.
Sprawa została skierowana do dalszego prowadzenia przez Komendę Rejonową Policji Warszawa I (policjanci mieli zbadać kwestię pociągnięcia do odpowiedzialności nastolatka na hulajnodze po tym jak sąd anulował mandat dla słowackiej turystki). Zespół ds. Nieletnich wykazał się profesjonalizmem i szybkością postępowania, wykonując czynności w czasie niewiele pod tydzień i kierując sprawę do Wydziału ds. Nieletnich właściwego miejscowo Sądu Rejonowego w Warszawie.
Publikacje
Dorobek naukowy Wojciecha Kotowskiego osiągnął (według stanu na dzień. 15 lipca 2018) liczbę 1032 publikacji, tj. książki, artykuły, recenzje, głosy.
Wojciech Kotowski jest autorem m.in. następujących publikacji:
- Przestępstwa i wykroczenia drogowe. Analiza zdarzeń, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa, 2001;
- Prawo o ruchu drogowym. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2002, 2004, 2011;
- Kodeks wykroczeń. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2004, 2007, 2009;
- Ochrona osób i mienia. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2004;
- Straże gminne. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2004,2014;
- Ustawa o Policji. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2004, 2008, 2012;
- Wykroczenia drogowe. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2005;
- Zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2005;
- Przestępstwa drogowe. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2006;
- Prawne problemy ruchu drogowego. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa, 2007;
- Kodeks Drogowy, LexisNexis, Warszawa, 2009, 2014;
- Uprawnienia mandatowe. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2011;
- Ustawa o kierujących pojazdami. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2013;
- Ustawa z dnia 24 lipca 2015r. - Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. poz. 1485). Komentarz. Wydawnictwo Rondo, Bielsko – Biała, 2015;
- Zatrudnianie osób pozbawionych wolności. Komentarz, Stan prawny na 15 lipca 2013r., Wolters Kluwer,Warszawa, 2013;
- Problematyka wypadków drogowych, Biblioteka „PALESTRY”, Warszawa, 2016;
Jest współautorem m.in. następujących publikacji:
- Motor, rower, motorower, wyd. Infor, Warszawa, 1994;
- Kolizje i wypadki drogowe: przepisy prawne, objaśnienia, przykłady, wzory pism procesowych, wyd. Infor, Warszawa, 1995;
- Prawo o ruchu drogowym w praktyce, wyd. Infor, Warszawa, 1999;
- Drogi publiczne Komentarz, wyd ABC, Warszawa, 2004;
- Żandarmeria wojskowa i wojskowe organy porządkowe. Komentarz praktyczny, Dom Wydawniczy ABC, Warszawa, 2005;
- Wykroczenia pozakodeksowe. Komentarz, LexisNexis, Warszawa, 2006, 2008;
- Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii Komentarz, LexisNexis, Warszawa, 2006, 2013;
- Przestępstwa pozakodeksowe. Komentarz, LexisNexis, Warszawa, 2007;
- Kodeks karny skarbowy. Komentarz, LexisNexis, Warszawa, 2006, 2007;
- Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Komentarz, C.H. Beck, Warszawa 2007, 2014, 2016;
- Dozór elektroniczny. Komentarz praktyczny, LexisNexis, Warszawa, 2009;
- Inspekcja transportu drogowego, Difin, Warszawa, 2009;
- Bezpieczeństwo imprez masowych Komentarz do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, Difin, Warszawa, 2009, 2010, 2012;
- Bezpieczeństwo produktów: komentarz do ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, Difin, Warszawa, 2010;
- Związki zawodowe Komentarz do ustawy o związkach zawodowych, Difin, Warszawa, 2012, 2015;
- Zarys metodyki pracy Sędziego w sprawach karnych, LexisNexis, Warszawa, 2008, 2011, 2013;
- Drogi publiczne: budowa, utrzymanie, finansowanie, C.H. Beck, Warszawa, 2014;
- Prawo o Prokuraturze. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa, 2017;
- Przestępstwa karuzelowe i inne oszustwa w VAT, Wolters Kluwer, Warszawa, 2017.