Władysław Żwański

Polish officer
The basics

Quick Facts

IntroPolish officer
PlacesPoland
wasMilitary officer Soldier Officer
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth10 July 1896
Death1 July 1948 (aged 52 years)
The details

Biography

Władysław Żwański herbu Rawicz ps. Błękit, Butrym, Iskra (ur. 10 lipca 1896 w Widziszkach na Litwie, zm. 1 lipca 1948 w Dąbrowie-Tworkach) – podpułkownik Wojska Polskiego, oficer Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (NZW). Od 4 kwietnia 1946 r., do momentu śmierci pełnił funkcję ostatniego komendanta Okręgu NZW Białystok.

Życiorys

Od sierpnia 1915 r. był żołnierzem armii rosyjskiej 178 Batalionu Rezerwowego w Starej Rusie. Ukończył kurs oficerski uzyskując stopień chorążego i w 1917 r., trafił na front jako dowódca kompanii Syberyjskiego Pułku Strzelców. W tym samym roku został mianowany młodszym oficerem Oddziału Uderzeniowego, a z końcem roku zdemobilizowany.

W styczniu 1919 r. jako ochotnik został żołnierzem 4 Dywizji Strzelców Polskich gen. Lucjana Żeligowskiego. Walczył w ramach Legii Oficerskiej pod Terespolem i nad Dniestrem.

Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej jako dowódca kompanii w 4 Dywizji Piechoty. 16 marca 1920 r. brał udział w bitwie pod Olewskiem, gdzie zasłużył się zdobyciem rosyjskiego pociągu "Komuna", za co został przedstawiony do odznaczenia orderem Virtuti Militari. W późniejszym okresie uczestnik szeregu walk odwrotowych, a podczas kontrofensywy polskiej walczył w Małopolsce Wschodniej.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego kontynuował karierę wojskową jako porucznik. Pełnił między innymi funkcję dowódcy kompanii strzeleckiej w 14 Pułku Piechoty we Włocławku. Mianowany majorem ze starszeństwem z 1 stycznia 1928. Od marca 1931 był dowódcą batalionu, a następnie kwatermistrzem 71 Pułku Piechoty w Zambrowie, a od września 1934 r., komendantem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Grodzisku Mazowieckim.

Po wybuchu II wojny światowej objął stanowisko komendanta garnizonu. Od listopada 1942 r. żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w powiecie Ostrów Mazowiecka. W 1944 r. zaciągnął się do LWP i został powołany na komendanta Rejonowej Komendy Uzupełnień w Ciechanowie, prowadząc jednocześnie w tym czasie działalność konspiracyjną (prawdopodobnie organizował fałszywe dokumenty w tym odroczenia od służby wojskowej dla żołnierzy NSZ i AK). W kwietniu 1945 r., po dekonspiracji, zdezerterował i nawiązał kontakt z Okręgiem NZW Białystok. Pełnił funkcję szefa Wydziału III Operacyjnego Komendy NZW Białystok, od września 1945 r. - szefa sztabu, a od kwietnia 1946 r. - komendanta Okręgu XV NZW Białystok. Pułkownik Żwański nie ujawnił się podczas amnestii wiosną 1947 r.

Władysław Żwański zginął w wyniku akcji grupy operacyjnej UB z Białegostoku, zwabiony wraz z trzema podwładnymi do wsi Dąbrowa Tworki, gdzie doszło do strzelaniny. W akcji po stronie UB uczestniczyło 9 osób: referent powiatowego urzędu bezpieczeństwa publicznego Wysokie Mazowieckie starszy sierżant Tadeusz Krawczuk, agent "Karpiński" (niezidentyfikowany były żołnierz AK WiN współpracujący z UB, który nawiązał kontakt z NZW) oraz 7 żołnierzy KBW. Z miejsca zdarzenia udało się zbiec dwóm ludziom pułkownika "Błękita": Tadeuszowi Malinowskiemu pseudonim "Bimbo" oraz Czesławowi Tymińskiemu pseudonim "Mściwy". Obecnie w miejscu śmierci pułkownika znajduje się pomnik upamiętniający poległych.

Miejsce pochówku Władysława Żwańskiego jest nieznane. Wiadomo, że jego ciało przewieziono do miejscowości Wysokie Mazowieckie, a stamtąd prawdopodobnie do Białegostoku.

Syn Władysława Żwańskiego, porucznik Zbigniew Żwański ”Noc”, był dowódcą oddziału NZW w powiecie Ostrów Mazowiecka.

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.