Władysław Anczyc

Polish officer and musicologist
The basics

Quick Facts

IntroPolish officer and musicologist
PlacesPoland
wasMilitary officer Musicologist Musician Pianist Philologist Soldier Officer
Work fieldAcademia Military Music Social science
Gender
Male
Instruments:Piano
Birth17 October 1894, Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
DeathApril 1940Kharkiv, Kharkiv Oblast, Ukraine (aged 45 years)
Star signLibra
Education
Jagiellonian UniversityKraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Awards
Karl Troop Cross 
The details

Biography

Władysław Marceli Anczyc (ur. 17 października 1894 w Krakowie, zm. w kwietniu 1940 w Charkowie) – polski współwłaściciel drukarni, filolog, muzykolog, pianista, geolog oraz taternik, działacz sportowy i kapitan Wojska Polskiego. Wnuk poety, wydawcy oraz tłumacza Władysława Ludwika i syn drukarza a także działacza oświatowego Wacława Zygmunta Anczyców.

Życiorys

Ukończył zarówno studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jak i muzyczne (kształcił się m.in. w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego u Władysława Żeleńskiego) oraz kształcił się w lipskiej szkole drukarskiej. Był również absolwentem austriackiej szkoły oficerskiej i w latach I wojny światowej (1914-1918) służył w armii austriackiej. W 1918 wstąpił do nowo tworzonego Wojska Polskiego z przydziałem do Stacji Zbornej i Uzupełnień w Krakowie i brał udział w działaniach na froncie wschodnim (m.in. w obronie Lwowa), gdzie został w 1919 ranny. Awansowany do stopnia kapitana ze starszeństwem z 1 kwietnia 1920, przydzielony do Okręgu Korpusu Nr V.

W 1920 uzyskał stopień doktora muzykologii. Przez krótki czas (w latach 1924-26) był zatrudniony w Bibliotece Jagiellońskiej. W 1928 był wiceprezesem Sekcji Taternickiej AZS w Krakowie. Dwa lata później, w 1930, współuczestniczył w I wejściu północno-wschodnią granią Małego Młynarza. W 1935 wraz ze Stanisławem Krystynem Zarembą dokonali II wejścia na Basztową Przełęcz od Doliny Mięguszowieckiej, przy okazji rewidując (obniżając) stopień trudności tego przejścia dokonanego w 1905 przez Zygmunta Klemensiewicza i Jerzego Maślankę. W latach 1938-1939 zarządzał odziedziczoną po śmierci ojca drukarnią.

W następstwie wybuchu II wojny światowej zmobilizowany we wrześniu 1939. Rok później, w 1940, dostał się do niewoli radzieckiej i został osadzony w obozie w Starobielsku, a następnie rozstrzelany w Charkowie. Awansowany pośmiertnie (w 2007) do stopnia majora.

Pochowany został na Polskim Cmentarzu Wojennym w Charkowie.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.