Witold Zakrzewski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasActivist Trade unionist
Work fieldActivism
Gender
Male
Birth17 December 1918
Death16 October 1992 (aged 73 years)
The details

Biography

Witold Stefan Jakub Zakrzewski herbu Pomian (ur. 17 grudnia 1918 w Krakowie, zm. 16 października 1992 tamże) – prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dyrektor Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji.

Życiorys

Syn Tadeusza Zakrzewskiego i Marii, Jadwigi z domu, Baranieckiej córki Mariana Baranieckiego; brat Jana, wnuk Wincentego Zakrzewskiego, absolwent V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Jesienią 1937 rozpoczął studia na Wydziale Prawa UJ i w krakowskiej Wyższej Szkole Handlowej; równolegle jako plut. podchorąży ukończył szkolenie wojskowe w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii im. Marcina Kątskiego 28 czerwca 1938 z lokatą 2/75. Za odwagę bojową w kampanii wrześniowej (w ramach 5 Dywizji Artylerii) został odznaczony Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Jeden z inicjatorów i pierwszych studentów tajnego nauczania na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (studia ukończył w 1945). W latach 1941–1945 pracował w Radzie Głównej Opiekuńczej w Krakowie. Tu po wojnie rozpoczyna aplikację sądową i pracę na reaktywowanym Wydziale Prawa UJ jako asystent-wolontariusz. Stopień doktora uzyskał w 1946. Jako stypendysta Ministerstwa Oświaty uzyskuje Diploma in Administrative Law and Practice Uniwersytetu w Edynburgu. We wrześniu 1948 wrócił do Krakowa, wiążąc się na stałe z Wydziałem Prawa UJ (Katedra Prawa Państwowego prof. Konstantego Grzybowskiego). Tu został docentem w 1956, profesorem nadzwyczajnym (1964) i zwyczajnym (1974). Był dyrektorem Instytutu Nauk Politycznych i kierował Katedrą Prawa Państwowego. Specjalista prawa państwowego i konstytucyjnego, opublikował około dwieście różnych opracowań, w tym monografie: Działalność prawotwórcza w świetle teorii niemieckiej (Kraków 1959), Ustawa i delegacja ustawodawcza w Anglii (Kraków, 1960) czy książka Zakres przedmiotowy i formy działalności prawotwórczej (Wydawnictwo Prawnicze, Warszawa 1979). Wychował szereg wychowanków, późniejszych profesorów czy doktorów habilitowanych prawa państwowego i konstytucyjnego.

Aktywnie działał społecznie, w Związku Nauczycielstwa Polskiego, jako bezpartyjny radny Miejskiej, a następnie Wojewódzkiej Rady Narodowej. Był bezpartyjnym posłem na Sejm VIII i IX kadencji w latach 1980–1989, pełniąc m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Ustawodawczych. Był też wieloletnim członkiem Rady Legislacyjnej. Wylew, niedługo po wyborze na drugą kadencję (1985), znacznie ograniczył jego działania w ostatnich latach życia. Spoczywa na cmentarzu Rakowickim w grobie rodzinnym (pas 46 wsch.).

W 1953 poślubił Helenę Słowińską (z domu Maciejewską) i miał z nią syna Jakuba (1957).

Odznaczenia

  • Order Sztandaru Pracy I klasy (1982)
  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
  • Order Sztandaru Pracy II klasy
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1985)
  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal 30-lecia Polski Ludowej
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.