Witold Suchodolski

Polish historian and archivist
The basics

Quick Facts

IntroPolish historian and archivist
PlacesRussia Poland Austria-Hungary
wasHistorian Archivist
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth29 January 1887, Jeziorko, Podlaskie Voivodeship, Poland
Death9 February 1967Warsaw, Poland (aged 80 years)
Star signAquarius
The details

Biography

Witold Czesław Suchodolski (ur. 29 stycznia 1887 w Jeziorku, zm. 9 lutego 1967 w Warszawie) – polski historyk i archiwista.

Życiorys

Witold Suchodolski urodził się w Jeziorku, gm. Piątnica, w ziemi łomżyńskiej, jako syn Jana i Józefy z Młodzia­nowskich. Miał trzy siostry: Julię Szmidtową, Marię Gorbaciukową oraz Jadwigę Matuszewską.

Już podczas nauki w szkole w Łomży zaangażował się politycznie. W okresie strajku szkolnego został osadzony w więzieniu. Po krótkim pobycie na wolności został w czerwcu 1906 wywieziony na Syberię, skąd uciekł w sierpniu tegoż roku i przedostał się do Galicji. W Krakowie zdał maturę i w roku 1907 rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Podczas studiów znów zaangażował się politycznie w organizacjach lewicowych. W roku 1911 otrzymał absolutorium na Wydziale Filozoficznym i rozpoczął drugie studia na Wydziale Prawa. Po wybuchu I wojny światowej latem 1914 pod nazwiskiem Romana Glinickiego przekroczył granicę austriacko-rosyjską. Znów został wywieziony na Syberię, skąd przedostał się do Charkowa. W roku 1920 wstąpił jako ochotnik do Wojska Polskiego. W latach 1921–1928 działał w Moskwie i Leningradzie jako wiceprzewodniczący delegacji polskiej w Mieszanej Polsko-Sowieckiej Komisji Specjalnej do spraw rewindykacji dóbr kulturalnych. Po powrocie do Polski objął wysokie stanowisko dyrektora IV Departamentu w dziedzinie archiwistyki w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i dyrektora Archiwów Państwowych, pełniąc tę funkcję do wybuchu II wojny światowej.

2 maja 1923 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czasie okupacji działał w konspiracji, starając się ratować polskie archiwalia przed wywiezieniem i zniszczeniem. Po wojnie otaczał opieką ocalone archiwalia, pomagając przy ich rewindykacji. W roku 1945 ponownie objął stanowisko dyrektora naczelnego Archiwów Państwowych, po czym przeszedł do Instytutu Badań Literackich. W roku 1954 otrzymał tytuł docenta, a w roku 1960 przeszedł na emeryturę w wieku 73 lat. W latach pięćdziesiątych był członkiem Klubu Krzywego Koła..

Był dwukrotnie żonaty. Pierwsza żona, Jadwiga z Chrząszczewskich, zginęła w powstaniu warszawskim. Po wojnie poślubił Zofię z Chaszkowskich, primo voto Limanowską. Zmarł bezdzietnie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 154-3-11).

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.