Witold Friedensberg

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth13 April 1925, Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland
Death11 May 1997Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 72 years)
Star signAries
The details

Biography

Witold Friedensberg (ur. 13 kwietnia 1925 w Warszawie, zm. 11 maja 1997 tamże) – polski chirurg, specjalista w dziedzinie medycyny lotniczej.

Życiorys

Młodość

Wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu rozpoczęcie nauki w Gimnazjum i Liceum im. Joachima Lelewela, w związku z tym uczył się na tajnych kompletach, gdzie w 1944 złożył egzamin dojrzałości. Walczył w powstaniu warszawskim, pod koniec sierpnia został aresztowany na Woli i przetransportowany do Arbeitslager Landeshut, gdzie został początkowo osadzony w celi śmierci. Po wyzwoleniu obozu powrócił do Warszawy i rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, równocześnie od 1946 był wolontariuszem w Zakładzie Anatomii Prawidłowej Człowieka, którym kierował prof. Roman Poplewski.

Początki pracy zawodowej

Od 1950 przez dwa lata był asystentem w Zakładzie Chirurgii Operacyjnej i Anatomii Topograficznej Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej, 16 lutego 1952 uzyskał tytuł lekarza. 1 kwietnia 1952 został powołany do czynnej służby wojskowej i skierowany na 23 Kurs Przeszkolenia Oficerów, po jego zakończeniu otrzymał awans do stopnia podporucznika. Następnie skierowano go do Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, gdzie został starszym lekarzem eskadry lotniczej oraz kierownikiem izby chorych. Równocześnie pracował na Oddziale Chirurgicznym Garnizonowego Szpitala Lotniczego, a od 1955 był ordynatorem Oddziału Chirurgicznego w dęblińskim Szpitalu Lotniczym. W marcu 1957 zajął identyczne stanowisko w Szpitalu Lotniczym w Otwocku, dwa miesiące później otrzymał przeniesienie do podlegającemu Wojskowemu Instytutowi Medycyny Lotniczej Centrum Badań Lotniczo-Lekarskich z Ośrodkiem Klinicznym w Otwocku. Został tam starszym asystentem na Oddziale Chirurgicznym pod kierunkiem prof. Tadeusza Butkiewicza. Również w maju 1957 uzyskał specjalizację I stopnia z chirurgii ogólnej, a po sześciu miesiącach II stopnia z medycyny lotniczej.

Praca w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej (WIML)

Od 1960 pracował w Wojewódzkim Instytucie Medycyny Lotniczej, na Oddziale Chirurgii Urazowej z Pracownią Traumatologii Lotniczej i Eksperymentalnej Ośrodka Patofizjologii Lotniczej. W tym samym czasie rozpoczął pracę wykładowcy chirurgii ogólnej w działającym przy WIML Studium Kształcenia Podyplomowego Lekarzy Lotniczych, a także pracę chirurga specjalisty w ZOZ Warszawa-Wola. Uchwałą Rady Naukowej Wydziału Lekarskiego łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej w dniu 11 czerwca 1963 Witold Friedensberg uzyskał stopień doktora medycyny na podstawie pracy "Urazy lotników powstające podczas katapultowania", której promotorem był prof. Tadeusz Butkiewicz. W 1964 uzyskał II stopień specjalizacji, a w grudniu 1965 etat adiunkta Kliniki Chirurgicznej WIML. W latach 1972-1973 odbył staż w Instytucie Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie pod kierunkiem prof. Jana Nielubowicza, a następnie został Głównym Chirurgiem Wojsk Lotniczych i pełnił obowiązki kierownika Kliniki Chirurgicznej WIML, trzy lata później objął etat kierownika i pełnił tę funkcję do 1991. Zainicjował powstanie w 1975 Ośrodka Diagnostyki Choroby Wibracyjnej, który zorganizowano przy Klinice Chirurgii WIML. W 1976 rozpoczął współpracę z Instytutem Ekologii Polskiej Akademii Nauk, która polegała na przeprowadzaniu badań uczestników wypraw polarnych i zapewnianiu opieki medycznej tych wypraw. 25 kwietnia 1978 w uznaniu dorobku zawodowego i po przedstawieniu rozprawy "Zmiany w układzie naczyniowym kończyn dolnych pilotów latających na śmigłowcach" Witold Friedensberg uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 1979 wszedł w skład komitetu redakcyjnego Medycyny Lotniczej i zasiadał w nim do przejścia na emeryturę w 1991. Z jego inicjatywy od 1983 w Klinice Chirurgicznej rozpoczął działalność gabinet diagnostyki chorób naczyniowych z punktem badań ultrasonograficznych, ponadto zainicjował współpracę Kliniki z Główną Wojskową Komisją Lotniczo-Lekarską WIML, Zakładem Patofizjologii oraz Instytutem Chorób Naczyń Akademii Medycznej w Warszawie. W 1984 Witold Friedensberg został powołany na członka Rady Naukowej WIML, w której zasiadał przez osiem lat. Równocześnie powierzono mu nadzór nad pracą dydaktyczną oddziału chirurgicznego V Szpitala Wojskowego w Dęblinie. Dwa lata później uzyskał mianowanie na stanowisko docenta, a w 1989 na wniosek Rady Naukowej WIML nadano mu tytuł profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. W dniu 2 października 1991 oficjalnie przeszedł w stan spoczynku, ale pozostał w WIML jako konsultant Kliniki Chirurgicznej.

Zmarł 11 maja 1997, spoczywa na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 27G, rząd 1, grób 15).

Odznaczenia

  • 1972 - Złoty Krzyż Zasługi;
  • 1975 - Nagroda Ministra Obrony Narodowej za pracę "Wpływ wibracji na powstawanie zmian w tętnicach kończyn dolnych u pilotów i nowe metody rozpoznawania wczesnych okresów choroby wibracyjnej", wspólnie z dr. Jerzym Gajewskim;
  • 1977 - Nagroda Ministra Obrony Narodowej I stopnia za pracę zbiorową "Medycyna Lotnicza i Kosmiczna";
  • 1978 - Medal Komisji Edukacji Narodowej;
  • 1979 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski;
  • 1982 - Medal "Zasłużony dla lotnictwa";
  • Odznaczenia Polskiego Czerwonego Krzyża.

Działalność naukowa

Witold Friedensberg działał naukowo w:

  • Polskim Towarzystwie Chirurgicznym,
  • Polskim Towarzystwie Astronautycznym,
  • Stowarzyszeniu Autorów Polskich,
  • Klubie Pisarzy Wojskowych,
  • Polskim Towarzystwie Lekarskim,
  • Polskim Towarzystwie Medycyny Lotniczej i Kosmicznej

Współpracował również z:

  • Oddziałem Warszawskim Towarzystwa Chirurgów Polskich,
  • Zakładem Ekologii Polskiej Akademii Nauk,
  • Instytutem Chorób Naczyń Akademii Medycznej w Warszawie.

Dorobek naukowy

Witold Friedensberg był autorem i współautorem 92 prac naukowych, które publikował na łamach:

  • "Medycyny lotniczej",
  • "Polskiego Przeglądu Chirurgicznego",
  • "Lekarza wojskowego",
  • "Wiadomości lekarskich",
  • "Postępów astronautyki",
  • "Anestezjologii reanimacyjnej i intensywnej terapii".

Bibliografia

  • Elżbieta Zakrzewska "Zasłużeni dla Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej: Ppłk. prof. dr. hab. n. med. Witold Friedensberg" Zakład Organizacji Nauki WIML, Polski Przegląd Medycyny Lotniczej nr. 4, tom. 10, październik-grudzień 2004 rok. s. 417-431.
  • Monografia Cmentarz Bródnowski, praca zbiorowa, Urząd Dzielnicy Warszawa-Targówek, Warszawa 2007 s. 148 ​ISBN 978-83-920764-0-0​ (formalnie błędny numer ISBN)
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.