Witalij Muszkietow

Russian painter
The basics

Quick Facts

IntroRussian painter
PlacesRussia
isPainter
Work fieldArts
Gender
Male
Birth15 May 1887
Star signTaurus
The details

Biography

Witalij Iljicz Muszkietow, ros. Виталий Ильич Мушкетов (ur. 15 maja 1887 r. w stanicy Romanowskiej w obwodzie dońskim, zm. ?) – rosyjski, a następnie radziecki malarz, pedagog i wykładowca akademicki, publicysta, dyrektor muzeum obwodowego w okupowanym Smoleńsku podczas II wojny światowej

Ukończył gimnazjum w Sankt Petersburgu, zaś w 1902 r. następnie szkołę malarstwa, sztuki i architektury w Moskwie. W latach 1903-1907 uczył się w petersburskiej akademii artystycznej. Następnie wykładał w szkołach średnich i wyższych. Od 1909 r. był członkiem smoleńskiej gubernialnej komisji archiwalnej. W latach 1916-1917 współpracował z czasopismem "Łukomorje". Od 1919 r. był wykładowcą rysunku technicznego na katedrze matematyki w instytucie pedagogicznym, zaś od 1922 r. na wydziale pedagogicznym uniwersytetu w Smoleńsku. Jednocześnie malował obrazy i grafiki, które wystawiał na różnych wystawach. Ich głównym tematem była historia i teraźniejszość Smoleńska. W maju 1925 r. objął czasowo funkcję dyrektora smoleńskiego muzeum obwodowego. W latach 1933-1936 wykładał w żydowskim instytucie pedagogicznym. Po ataku wojsk niemieckich na ZSRR 22 czerwca 1941 r. pozostał w Smoleńsku. Od końca lipca tego roku pracował w urzędzie miejskim okupowanego miasta. Wkrótce został dyrektorem obwodowego muzeum. Pisał artykuły do czasopisma literacko-publicystycznego "Na pieriełomie". W marcu 1943 r. zorganizował ewakuację zbiorów muzealnych do Wilna, gdzie przybył pod koniec września tego roku. Latem 1944 r. przeniósł się do Lipawy, a stamtąd do Niemiec. Dalsze jego losy są nieznane. W 1955 r. w smoleńskim muzeum malarstwa na polecenie miejscowych władz zostały usunięte prace W. I. Muszkietowa, ale ostatecznie nie zniszczono ich.

Linki zewnętrzne

Bibliografia

  • W. N. Osokin, W. F. Rybczenkow, A. P. Czaplin, W. W. Fiodorow, Художники земли Смоленской, 1967
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 26 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.