Wiktoria Czechowska-Antoniewska

Polish sculptress
The basics

Quick Facts

IntroPolish sculptress
PlacesPoland
isArtist Sculptor
Work fieldArts
Gender
Female
Birth26 January 1929, Grudziądz, Poland
Age95 years
Star signAquarius
Education
Academy of Fine Arts, Warsaw
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta 
Medal for Merit to Culture 
The details

Biography


Wiktoria Czechowska-Antoniewska (ur. 26 stycznia 1929 w Grudziądzu) – polska rzeźbiarka i medalierka.

Życie i twórczość

Jej rodzina po I wojnie światowej opuściła Kresy Wschodnie i przeniosła się do Warszawy na Saską Kępę, gdzie artystka mieszka od 1938 roku. Uczyła się w Liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie. Studiowała na warszawskiej ASP u prof. Mariana Wnuka i prof. Józefa Aumillera. Absolutorium uzyskała w 1954, a dyplom w 1955.

W swoich pracach medalierskich (około 400 medali) portretowała m.in. aktorów oraz polskie postacie historyczne. Brała udział w ponad 200 wystawach krajowych, a jej dzieła znalazły się w 12 muzeach polskich, 14 zagranicznych, w tym w zbiorach watykańskich. Jest m.in. autorką tablicy z brązu na pomniku Willy’ego Brandta w Warszawie (2000) oraz medalionu z podobizną Andrzeja Frycza Modrzewskiego w sali obrad Rady Ministrów.

O pracach Wiktorii Czechowskiej - Antoniewskiej

Poniższy cytat odnosi się do wystawy Wiktorii Czechowskiej - Antoniewskiej w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Wystawa trwała od 4 marca do 5 maja 2019 roku.

Prace Wiktorii Czechowskiej-Antoniewskiej są przepiękne Kontemplacje psychologiczne – Rzeźby o indywidualnym Człowieku Mistrzowski warsztat rzeźbiarski, w tym medalierski, czyni z każdej kolejnej realizacji Wiktorii Czechowskiej-Antoniewskiej wydarzenie – przepełnione wyrazem, wewnętrznym drżeniem, a zarazem głęboką relacją z psyche i kosmosem. W twórczości artystki przenika uczucie samotności przedstawionych osób, aura ich swoistego bytowania w nieoznaczonym otoczeniu, jakby przedostawali się przez błony powietrza. Artystka stosuje kontrasty ciszy i dynamiki, minimalizmu z implozyjną, emanującą podskórnie z wnętrza ekspresją. Wyczuwalny niezwykle silny psychologizm, poddany abstrakcyjnym wyciszeniom, to indywidualny głos artystki. Od najwcześniejszych realizacji wprowadza do aury własnych rzeźb rodzaj oporu, wyrazistego bycia w przestrzeni. We wszystkich jej kompozycjach wyczuwa się finezję, odwagę, wirtuozerię intelektualno-warsztatową, która pozwala jej na dystans wobec zobowiązań epoki, rozgrywanie każdego fragmentu z ogromną świadomością odrębności nowej formy, jak nowych linii papilarnych. Także doświadczając najwcześniejszych prac artystki, realizowanych w trudnych, „czarnych” latach doktryny realizmu socjalistycznego, czujemy niezależność wobec ilustracyjnego, spłaszczającego myśli, trywializującego i alegoryzującego na rzecz polityczności „powietrza” tamtego czasu. W pozornie realistycznych interpretacjach dotyka osobność i podmiotowość przedstawionych, ich silny rys psychologiczny, zarazem jakby manifestujące się, wielozmysłowe odważne bycie w przestrzeni

Odznaczenia

  • 1978 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1986 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2009 – Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Przypisy

Bibliografia

  • Artyści plastycy okręgu warszawskiego 1945–1970. Słownik biograficzny (przewodniczący rady programowej Andrzej Janota), Warszawa 1972, s. 96–97.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.