Wiesław Otta

Polish economist
The basics

Quick Facts

IntroPolish economist
PlacesPoland
wasEconomist
Work fieldFinance
Gender
Male
Birth7 July 1948, Starogard Gdański, Poland
Death1 February 1997 (aged 48 years)
Star signCancer
The details

Biography

Wiesław Janusz Otta (ur. 7 lipca 1948 w Starogardzie Gdańskim, zm. 1 lutego 1997 w Poznaniu) - prof. dr hab., polski naukowiec, ekonomista specjalizujący się w zakresie przedsiębiorstw w sferze wymiany zagranicznej, funkcjonowania turystyki zagranicznej, praktyki i teorii przekształcania gospodarki administracyjnie kierowanej w wolnorynkową oraz problematyce regulacji zachowań przedsiębiorstw w gospodarce postsocjalistycznej. Przez całą karierę naukową związany był z poznańską Akademią Ekonomiczną.

Życiorys

Młodość

Był synem Wandy z domu Szczełkun i Tadeusza w Starogardzie Gdańskim, gdzie jego ojciec pracował w jednostce wojskowej. W związku z przenosinami ojca na kolejne placówki, przeprowadził się później do Bydgoszczy, a następnie do Poznania, gdzie osiadł już na stałe. Po ukończeniu szkoły podstawowej, podjął naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podczas edukacji szkolnej wyróżniał się wysokimi wynikami w nauce z większości przedmiotów. Po zdaniu matury w 1966 podjął studia w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Stopień zawodowy magistra uzyskał w 1971.

Kariera naukowa

Uzyskawszy magisterium, podjął w 1971 pracę jako asystent w Wyższej Szkole Ekonomicznej, która trzy lata później została podniesiona do rangi akademii. Z uczelnią tą związany był do końca życia, uzyskując kolejno stanowiska asystenta, adiunkta, docenta i profesora nadzwyczajnego. Spodziewany awans na profesora zwyczajnego uniemożliwiła przedwczesna śmierć.

W 1976 uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych na podstawie pracy Marketing w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa, awansując tym samym w hierarchii akademickiej na adiunkta. W latach 1981, 1982-83 i 1984 był przewodniczącym Wydziałowej Komisji Praktyk Studenckich. W 1987 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego ekonomii w zakresie ekonomiki handlu zagranicznego na podstawie rozprawy Zachowanie się przedsiębiorstw handlu zagranicznego. Przyczynek do teorii przedsiębiorstwa w gospodarce socjalistycznej. Następnie otrzymał stanowisko docenta. W 1989 r. wyróżniono go Nagrodą Ministra Edukacji Narodowej. W 1992 awansowano go na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1996 otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł naukowy profesora. Wypromował ok. 100 magistrów i jednego doktora.

Był członkiem Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Journal of European Business Education (w latach 1995-1997 zasiadał w Radzie Programowej), European International Business Academy, Strategic Management Society i European Association for Evolutionary Political Economy.

Władał rosyjskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim.

Śmierć

Zginął tragicznie 1 lutego 1997 na skutek wypadku samochodowego w Antoninku. Pochowany został na cmentarzu piątkowskim.

Ważniejsze publikacje

  • Zachowanie się przedsiębiorstw handlu zagranicznego. Przyczynek do teorii przedsiębiorstwa w gospodarce socjalistycznej, Poznań 1986.
  • Regulacja sfery turystyki zagranicznej. Przyczynek do teorii regulacji systemów gospodarczych, Poznań 1991 (wspólnie z Marianem Gorynią).
  • Droga do rynku. Aspekty mikroekonomiczne, Poznań 1994.

Wypromowane przewody doktorskie

  • Mgr Tomasz Grabowski Zachowanie przedsiębiorstwa w okresie transformacji systemu ekonomicznego. Studium przedsiębiorstw wschodnioniemieckich, 17.03.1995.

Bibliografia

  • red. K. Pikoń Złota Księga 80-lecia Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Poznań 2006, s.108.
  • M. Gorynia Wiesław Janusz Otta : 1948-1997 [w:] red. Z. Knakiewicz Byli wśród nas : wspomnienia i biogramy, wyd. III uzupełnione, Poznań 2006, ss.169-171.
  • Prof. dr hab. Wiesław Otta, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2009-02-20] .
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.