Wawrzyniec Szkolnik

Polish tour guide
The basics

Quick Facts

IntroPolish tour guide
PlacesPoland
wasTour guide
Gender
Male
Birth3 June 1842, Skawica, Lesser Poland Voivodeship, Poland
Death19 May 1908Zawoja, Poland (aged 66 years)
Star signGemini
The details

Biography

Wawrzyniec Szkolnik (ur. 3 czerwca 1842 w Skawicy, zm. 19 maja 1908 w Zawoi - Czatoży) – przewodnik babiogórski, nauczyciel ludowy, badacz okolic Babiej Góry i gawędziarz, zwany babiogórskim Sabałą. Ojciec znakarza Franciszka.

Życiorys

Syn Klemensa i Zofii z domu Laga. Legenda głosi, że rodzina przybyła w Beskidy (do Wełczy) z Litwy, po upadku powstania listopadowego. Z Wełczy Szkolnikowie przenieśli się do Czatoży (chałupa nr 202).

Wawrzyniec Szkolnik prowadził letników i wycieczki na Babią Górę. Zimą uczył lokalne dzieci geografii i historii Polski. Zgromadził w tym celu własną bibliotekę. Zbierał legendy na temat Babiej Góry i uchodził za jednego z najlepszych jej znawców w swoich czasach. W latach 1880 - 1882 pełnił rolę przewodnika i tragarza Hugona Zapałowicza, podczas jego badań botanicznych w rejonie babiogórskim. Zwiedził również z Zapałowiczem Czarnohorę i Góry Rodniańskie.

W latach 1904-1905 publikował na łamach "Pamiętnika Towarzystwa Tatrzańskiego" artykuły na temat Babiej Góry i Zawoi.

Po założeniu Oddziału Babiogórskiego Towarzystwa Tatrzańskiego został strażnikiem górskim, znakarzem i stróżem przyszłego schroniska. Pełnił również rolę mobilnej „informacji turystycznej” w masywie Babiej Góry. Podczas uroczystości otwarcia schroniska na Markowych Szczawinach przewodził tańcom góralskim.

Uczczono go nadając jednemu z rozdroży szlaków turystycznych w masywie Babiej Góry nazwę Szkolnikowe Rozstaje.

Ciekawostka

Wawrzyniec Szkolnik był człowiekiem bardzo żywotnym i ambitnym. Mimo złego stanu zdrowia aktywnie działał w terenie. Mimo znacznego schorowania przeznakował trzęsącą się ręką szlak turystyczny z Wideł, przez Czatożę na Markowe Szczawiny, nieco zamazując wcześniej umieszczone znaki niemieckiego Beskidenvereinu. Wywołało to późniejszą wojnę znakarską - Niemcy zaczęli zamazywać polskie oznaczenia.

Zobacz też

  • Andrzej Skupień Florek

Przypisy

Bibliografia

  1. Mała Encyklopedia Babiogórska, WładysławW. Midowicz (red.), Pruszków: Rewasz, 1992, s. 85-86, ISBN 83-85557-04-0, OCLC 749244498 .
  2. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Feb 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.