Wasyl Wojczenko

Polish military personnel
The basics

Quick Facts

IntroPolish military personnel
PlacesPoland
wasMilitary personnel
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth1921
Death1944Maziarze, Gmina Lipsko, Lipsko County, Poland (aged 23 years)
The details

Biography

Wasyl Wojczenko ps. Saszka, Sasza, Szaszka (ur. 1921, zm. 1944) – pilot, kapitan Armii Czerwonej, dowódca oddziału partyzanckiego im.Mariana Langiewicza, oficer operacyjny sztabu okręgu VII GL a następnie AL

W 1941 r. na początku wojny niemiecko-radzieckiej został ranny i dostał się do niewoli. Był przetrzymywany przez Niemców w obozie jenieckim na Świętym Krzyżu. W listopadzie 1941 r. zbiegł z transportu i utworzył kilkuosobowy oddział partyzancki, liczący początkowo ośmiu ludzi. Po wstąpieniu do Gwardii Ludowej, jego oddział liczący około 40 ludzi został nazwany im. Mariana Langiewicza. Kiedy Wojczenko wraz z 5 byłymi jeńcami odszedł z oddziału z zamiarem przekroczenia Bugu i powrotu do Armii Czerwonej, jego miejsce dowódcy w oddziale zajął Henryk Połowniak, a oddziałowi nadano nazwę im. Józefa Sowińskiego.

Powrót do Armii Czerwonej zakończył się fiaskiem, więc Wasyl Wojczenko wrócił na Kielecczyznę. Po rozmowie z dowódcą obwodu GL mjr. Józefem Małeckim zgodnie ze swoją wolą został dowódca oddziału złożonego jedynie ze zbiegłych jeńców radzieckich. Liczący początkowo 7 osób oddział, dowodzony przez niego dokonał licznych akcji zbrojnych przeciw Niemcom. W listopadzie 1943 r. Wojczenko został oficerem operacyjnym sztabu Okręgu VII GL a następnie AL. Poległ 7 grudnia 1944 r. w walce z oddziałami niemieckimi w lasach starachowickich w pobliżu miejscowości Maziarze.

W okresie Polski Ludowej Wasyl Wojczenko był patronem jednej ze szkół w Ostrowcu Świętokrzyskim a jego imię nosił Opatowski Batalion Obrony Terytorialnej i Strażnica WOP Kościno.

Przypisy

Bibliografia

  • Kazimierz Sobczak: Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: MON, 1975.Sprawdź autora:1.
  • Irena Paczyńska: O latach wspólnej walki. Obywatele radzieccy w ruchu partyzanckim na ziemi kieleckiej i krakowskiej 1941-1945. Warszawa: PWN, 1978.Sprawdź autora:1.
  • Józef Bolesław Garas: Oddziały Gwardii Ludowej i Armii Ludowej 1942-1945. Warszawa: MON, 1963.Sprawdź autora:1.
  • Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939-1945. Warszawa: MON, 1977.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 13 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.