Wacław Grandys

Officer of the Polish Army
The basics

Quick Facts

IntroOfficer of the Polish Army
PlacesPoland
wasOfficer
Work fieldMilitary
Gender
Male
Birth27 October 1914, Krzepice, Gmina Krzepice, Kłobuck County, Poland
Death3 September 1939Kamień, Białobrzegi County, Gmina Białobrzegi, Masovian Voivodeship, Białobrzegi County, Poland (aged 24 years)
Star signScorpio
The details

Biography

Wacław Grandys (ur. 27 października 1914 w Krzepicach, zm. 3 września 1939 w Kamieniu) – podchorąży obserwator Wojska Polskiego.

Życiorys

Ukończył gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, w 1936 zdał egzamin dojrzałości. Naukę kontynuował w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie (XII promocja). W czerwcu 1939, po trzech latach nauki, został skierowany na praktykę w 2 Pułku Lotniczym w Krakowie. Uczestniczył w kampanii wrześniowej, był obserwatorem w 22 Eskadrze Bombowej, którą przydzielono do dyspozycji dowódcy Brygady Bombowej. 3 września 1939 był dowódcą załogi, w skład której wchodzili kapral pilot Feliks Marek i kapral strzelec Wacław Gacoń. Wystartowali z lotniska w Kamieniu samolotem PZL.23 "Karaś", aby w ramach lotu bojowego zlokalizować i zbombardować hitlerowską kolumnę pancerną w okolicy Radomska. Następnie odłączyli się od klucza, ponieważ kolejnym zadaniem było rozpoznanie w okolicach Przedborza, Włoszczowy i Koniecpola. Zostali tam zaatakowani przez samoloty Me-109 należące do Luftwaffe, ciężko ranny został ppor. Wacław Grandys. Kpr. Feliks Marek doprowadził samolot do lotniska w Kamieniu, ale podchodząc do lądowania uszkodzoną maszyną zaczepił o drzewa. Samolot stanął w ogniu, kpr. Feliks Marek i kpr. Wacław Gacoń zostali uratowani, ranny ppor. Wacław Grandys zginął w płomieniach, spoczywa na cmentarzu wojskowym w Radomiu (gr. 39). Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. 13 września 1939 został mianowany na stopień podporucznika ze starszeństwem z 1 sierpnia 1939 w korpusie oficerów lotnictwa, grupa liniowa.

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 07 Aug 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.