Tsvetko Hristov

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria Macedonia North Macedonia
wasRevolutionary
Work fieldActivism Military
Gender
Male
Birth1884, Prisovjani, Struga Municipality, North Macedonia
Death9 September 1914Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria (aged 30 years)
The details

Biography

Цветан (Цветко) Христов, наричан Дядо Господ или Попот, е български революционер, охридски войвода на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Войводите Тасе, Цветко и Дойчин Христови.

Цветко Христов е роден през 1884 година в стружкото село Присовяни, тогава в Османската империя. До 25 март 1903 година е четник при Никола Русински, заедно с братята си Тасе Христов и Дойчин Христов - също революционери от ВМОРО.

През Илинденско-Преображенското въстание е помощник-войвода в четата на Тасе Христов и е войвода на четата от село Ържано. По време на въстанието четите, ръководени от Тасе Христов, нападнат аскера в село Елевци. На 3 август четата на Цветко удря в гръб и прогонва башибузука, заобиколил четите на Тасе Христов. На следващия ден неговата чета е обградена и Цветко е ранен, но успява да се измъкне, след което четите започват да се изтеглят в Горно Дебърско.. Там продължили действията си заедно с четите на Смиле Войданов.

Чета на Цветко Христов, 10 април 1904 година
НомерИмеСелищеОколияЗабележка
1.Цветко ХристовПрисовяниОхридска
2.Марко ПавлевБрезовоДебърско
3.Милош БогдановЛактинеОхридско
4.Геле МитревСтругаОхридска
5.Иван МитревСтругаОхридска
Цветко Христов, предрешен като поп.

Във втората половина на септември, след като събират и скриват оръжието от демобилизираните чети в района Цветко, Тасе и Дойчин Христови бягат в България, водени по разработен канал от кичевския войвода Ванчо Сърбаков

Връща се в Македония с чета в 1905 година. На път за Охридско четата дава сражение в Прилепско, в което загиват шестима четници, а Цветко Христов е ранен. Умира на 9 септември 1914 година в София.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.