Biography
Lists
Also Viewed
Quick Facts
Places | Poland | |
Gender |
| |
Birth | 17 July 1958, Bydgoszcz, Kuyavian-Pomeranian Voivodeship, Poland | |
Age | 66 years |
Biography
Tomasz Zaboklicki (ur. 17 lipca 1958 w Bydgoszczy) – polski przedsiębiorca, współwłaściciel i prezes zarządu przedsiębiorstwa Pesa Bydgoszcz.
Życiorys
Wykształcenie
Jest absolwentem IV Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy. W 1981 ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a w 1999 podyplomowo finanse i marketing na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Brał udział w seminariach controllingowych. 10 czerwca 2015 uzyskał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.
Kariera zawodowa
Karierę rozpoczął w Pomorskich Zakładach Budowy Maszyn Makrum, a następnie 21 stycznia 1983 podjął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy w dziale zaopatrzenia. Następnie przeszedł do działu ekonomicznego i w krótkim czasie z pozycji szeregowego pracownika awansował na stanowisko specjalisty, a później głównego specjalisty ds. ekonomicznych. Następnie z ramienia załogi trafił do rady nadzorczej przedsiębiorstwa. W 1997 został członkiem zarządu, a 5 sierpnia 1998 wybrano go na stanowisko prezesa zarządu i dyrektora generalnego.
W połowie lat 90. XX w. ZNTK Bydgoszcz, ze względu na słabą kondycję finansową, przeznaczone były do likwidacji, ale ostatecznie zostały wpisane do programu narodowych funduszy inwestycyjnych. W 2001 Zaboklicki wraz z sześcioma innymi osobami z zarządu założył spółkę menedżerską, która odkupiła udziały w zakładzie za kredyt udzielony pod zastaw ich prywatnych majątków. W tym samym roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz oraz zaczęło budować swoją pozycję rynkową w oparciu o produkcję, a nie jak wcześniej tylko remonty taboru kolejowego. Od 2001 pod kierownictwem Zaboklickiego Pesa wygrała prestiżowe i zyskowne przetargi na dostawę pojazdów szynowych, m.in. na:
- 186 tramwajów Swing dla Warszawy o wartości około 1,5 mld zł w 2006,
- 470 spalinowych zespołów trakcyjnych Link dla Deutsche Bahn o wartość ponad 1,2 mld euro w 2012.
W ciągu jednej dekady całkowicie samodzielnego działania na wolnym rynku Pesie udało się uzyskać świadectwa uznania krajowych i zagranicznych jednostek certyfikujących, m.in. ISO 9001:2000 w 2002 i ISO 9001:2008 w 2009. Zaboklicki uznawany jest przez specjalistów z branży kolejowej za głównego twórcę rynkowego sukcesu tego przedsiębiorstwa.
30 czerwca 2016 został członkiem Rady Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej w randze wiceprezydenta. W połowie grudnia tamtego roku Zaboklicki przestał być dyrektorem generalnym Pesy, ale pozostał prezesem zarządu przedsiębiorstwa.
Życie prywatne
Jego ojciec był żołnierzem, który należał do Armii Krajowej i walczył w powstaniu warszawskim. W latach 50. wraz z żoną Ireną przeprowadził się do Bydgoszczy i zamieszkał w bloku przy ul. Czerackiej na Osiedlu Leśnym. Tam w 1958 Tomasz Zaboklicki urodził się jako drugie dziecko w rodzinie, a następnie wychował. Gdy miał 9 lat, jego ojciec zmarł.
Tomasz Zaboklicki ma żonę Annę i dwójkę dorosłych dzieci. Interesuje się sportem: spadochroniarstwem, nurkowaniem i karate, w którym posiada tytuł sensei. Jego hobby są również podróże i książki.
Nagrody i wyróżnienia
- 2006 – laureat w organizowanym przez Railway Business Forum i PKP Polskie Linie Kolejowe konkursie Człowiek roku – przyjaciel kolei w kategorii Menedżer roku
- 2012 – zwycięzca w organizowanym przez Ernst & Young konkursie Przedsiębiorca Roku w kategorii Produkcja 2012 „za stworzenie nowoczesnego, innowacyjnego oraz zaawansowanego technologicznie przedsiębiorstwa – lidera wśród polskich i europejskich producentów pojazdów szynowych” oraz nagroda specjalna „za wzorowe przeprowadzenie przemysłowej i finansowej restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego”
- 2012 – laureat Nagrody Kisiela
- 2013 – tytuł Strateg 2013 przyznany w konkursie Design Alive Awards „za inteligentne budowanie wyrazistej polskiej marki, która skutecznie konkuruje na międzynarodowych rynkach pojazdów szynowych”
- 2013 – 1. miejsce w rankingu Liderzy Biznesu Forbesa
- 2014 – laureat nagrody im. Jana Wejcherta
- 2014 – nagroda Lewiatan im. Andrzeja Wierzbickiego za „okazanie, że biznesowa wizja, odwaga i kompetencje pozwalają, w ciągu dekady, zbudować silne przedsiębiorstwo, konkurujące na wymagającym, europejskim rynku”
- 2014 – 39. miejsce w rankingu 100 Najbogatszych Polaków Forbesa
- 2015 – 46. miejsce w rankingu 100 Najbogatszych Polaków Forbesa