Tomasz Trojanowski

Polski neurochirurg
The basics

Quick Facts

IntroPolski neurochirurg
PlacesPoland
Gender
Male
Birth2 January 1947, Lublin, Lublin province, Poland
Age78 years
Star signCapricorn
Education
Medical University of Lublin
The details

Biography

Tomasz Trojanowski (ur. 2 stycznia 1947 w Lublinie) – polski neurochirurg, profesor nauk medycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Życiorys

W 1970 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie. W 1976 uzyskał stopień naukowy doktora, habilitował się w 1982. W 1991 otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Zawodowo specjalizował się w zakresie neurochirurgii. Odbywał staże naukowe m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Francji.

Związany z macierzystą uczelnią, przekształconą później w uniwersytet medyczny. Doszedł do stanowiska profesora zwyczajnego. Był prodziekanem Wydziału Lekarskiego (1987–1991) i pełnomocnikiem rektora ds. reformy nauczania na wydziałach lekarskich, a także prorektorem tej uczelni (1993–1996). Powoływany na regionalnego (1995) i krajowego (1998) specjalistę ds. neurochirurgii. Objął również kierownictwo Katedry i Klinika Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej na UML.

Uzyskał członkostwo w Polskim Towarzystwie Neurochirurgów, którego został prezesem, a także m.in. w Polskim Towarzystwie Onkologicznym, Lubelskim Towarzystwie Naukowym. Wybrany na wiceprezydenta Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Neurochirurgicznych (EANS). Został członkiem korespondentem Niemieckiego Towarzystwa Neurochirurgów i członkiem honorowym Brytyjskiego Towarzystwa Neurochirurgów.

Członek krajowy korespondent Polskiej Akademii Umiejętności oraz członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk. Był wiceprzewodniczącym (1999–2003), a następnie stanął na czele Komitetu Nauk Neurologicznych PAN. W 2010 objął również kierownictwo oddziału akademii w Lublinie.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 12 Jul 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.