Tomasz Alkuschi

The basics

Quick Facts

Gender
Male
Birth1783
Death22 December 1843 (aged 61 years)
The details

Biography

Tomasso Alkusci lub Alkuschi właściwie Tomasz z Alkosz (ur. w 1783 w Alkosz koło Mosulu, zm. 22 grudnia 1843 w Rzymie) – świecki działacz Kościoła chaldejskiego, jego przedstawiciel przy Stolicy Apostolskiej; współpracownik św. Wincentego Pallottiego, współzałożyciel Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego.

Tomasz, syn Marco z rodziny Maqdassi, pochodził z ubogiej rodziny chaldejskiej, mocno przywiązanej do swego Kościoła. Jego siostrzeniec – Józef Audo – został później patriarchą chaldejczyków (jako Mar Józef VI). Przed 1804 Tomasz przybył do Rzymu, wysłany przez dominikanów pracujących w Mosulu. W Rzymie pracował jako tłumacz przy reformie ksiąg liturgicznych obrządku chaldejskiego. w 1822 podjął wykłady języków wschodnich w Kolegium Kongregacji Rozkrzewiania Wiary i w czasie tej pracy zapoznał się z ks. Wincentym Pallottim. W 1835 bierze razem z Pallottim udział w pierwszej akcji wspierającej Kościół chaldejski, zorganizowanej przez tworzące się w tym czasie Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego. Po śmierci żony, gdy córka wstąpiła do Sióstr Urszulanek, 4 kwietnia 1840 Tomasz wprowadził się do mieszkania przy kościele Santo Spirito, gdzie razem z Pallottim mieszkał do swojej śmierci. W tym samym roku złożył w Kongregacji Rozkrzewiania Wiary memoriał o stanie Kościoła chaldejskiego.

Tomasz Alkusci zmarł 22 grudnia 1843 na rękach Wincentego Pallottiego.

Przypisy

Bibliografia

  • Andrzej Kaim, Tomasz Alkusci świecki współpracownik Pallottiego, w "Annuntianda. Biuletyn Prowincji Zwiastowania Pańskiego SAK", 9 (2002) nr 97, s. 6-13. (fragmenty książki Kościół chaldejski dziedzic objawienia i źródło charyzmatu, Poznań 2001.)
  • Jan Kupka, Wincenty Pallotti i jego pierwsi współpracownicy: księża, bracia, siostry i świeccy, "Św. Wincenty Pallotti – życie, dzieło, charyzmat", 2(4)2007, s. 33-59.
  • Wincenty Pallotti, Wybór pism t. I, Poznań-Warszawa 1978, s. 44-45.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.