Teofila Radonska

Polska publicystka konserwatywna, poetka i pedagog
The basics

Quick Facts

IntroPolska publicystka konserwatywna, poetka i pedagog
PlacesPoland
wasJournalist Opinion journalist
Work fieldJournalism
Gender
Female
Birth27 July 1846, Chełmno, Szamotuły County, Gmina Pniewy, Szamotuły County, Poland
Death1913Kraków, Lesser Poland Voivodeship, Poland (aged 66 years)
Star signLeo
The details

Biography

Teofila Katarzyna Zofia Radońska (ur. 27 lipca 1846 w Chełmnie, zm. około 1913 pod Krakowem) – polska publicystka konserwatywna, poetka i pedagog.

Życiorys

Była córką Mikołaja (ziemianina, właściciela Prochów) oraz jego pierwszej żony, Teofili z Janiszewskich. Od 1874 na stałe zamieszkiwała w Poznaniu (wcześniej kształciła się w szkole żeńskiej, pod kierunkiem Marcelego Mottego). Od 1879 do 1890 prowadziła tam pensjonat dla dziewcząt (prawdopodobnie wespół z siostrą, Teresą). W 1890 jest wspominana jako nauczycielka religii w Wyższej Szkole Żeńskiej Anastazji Warnke. W 1892 przeprowadziła się do Sepna koło Kościana. Zmarła w nieokreślonym domu dla starców pod Krakowem.

Działalność literacka

W 1872 wydała pierwszą pracę o charakterze pedagogicznym – Krótką gramatykę polską dla młodzieży. W 1875, na zlecenie wydawnictwa "Warta", napisała biografie Augusta oraz Pauliny Wilkońskich. Była też wyłączną redaktorką (w latach 1883-1885) lub współredaktorką (wraz z siostrą, Teresą) Dwutygodnika dla Kobiet, który w latach 1885-1887 wychodził pod tytułem Tygodnik Beletrystyczny i Naukowy. Od 1888 do 1890 redagowała Dom Polski. Wszystkie redagowane przez nią czasopisma miały charakter konserwatywny, a adresowane były w głównej mierze do kobiet z klasy ziemiańskiej. Bibliografia jej artykułów jest bardzo trudna do sporządzenia z uwagi na fakt, że publikowała anonimowo. Pisała również wiersze, które drukowały różne czasopisma polskie, m.in. Sobótka, Tygodnik Wielkopolski i Warta. W 1881 wydała w Poznaniu przekład z francuskiego dwóch listów, jakie napisał Zygmunt Krasiński do Alphonsa de Lamartine i Charlesa de Montalemberta.

Rodzina

Miała siedmioro rodzeństwa przyrodniego z drugiego małżeństwa Mikołaja Radońskiego (z pierwszego małżeństwa była jedynaczką), jednak sama nie założyła rodziny i pozostała bezdzietna.

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 24 Aug 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.