Teodor Napoleon Jacobi

Polish painter
The basics

Quick Facts

IntroPolish painter
PlacesPoland
wasPainter
Work fieldArts
Gender
Male
Birth7 February 1807, Toruń, Poland
Death7 June 1867 (aged 60 years)
Star signAquarius
The details

Biography

Teodor Napoleon Jacobi (ur. 7 lutego 1807 w Toruniu, zm. 7 czerwca 1867 w Ciechocinku), malarz polski, pochodzący ze znanej toruńskiej rodziny malarzy cechowych.

Był synem Jerzego Wojciecha Jacobiego i Albertyny z domu Getke (Gertke), wnukiem protoplasty rodziny malarskiej, Jana Bogumiła (starszego). Zapewne kontaktom zawodowym ojca zawdzięczał arystokratycznych rodziców chrzestnych — kasztelana słońskiego i starostę bobrownickiego Kajetana Onufrego Sierakowskiego wraz z żoną Heleną z Dzieduszyckich. Umiejętności malarskie nabywał pod kierunkiem ojca; oficjalny dzień przyjęcia na ucznia, 27 grudnia 1825, pokrył się z aktem wyzwolenia na czeladnika, co było często praktykowane w przypadku synów mistrzów cechowych. Jako pracę czeladniczą Teodor Jacobi przedstawił rysunek o tematyce mitologicznej.

Jacobi prowadził w Toruniu warsztat malarski, a także jeden z pierwszych w mieście zakładów fotograficznych. W anonsach w miejscowej prasie (m.in. "Intelligenz-Nachrichten zum Thorner Wochenblatte" w styczniu 1832) ogłaszał się jako "portrecista". Około 1834 wyjechał na kilka lat do Grudziądza, gdzie urodziła się czwórka jego dzieci z małżeństwa z Wilhelminą z Wernerów. Potem powrócił do Torunia, mieszkał na Nowym Mieście.

Zachowały się cztery prace malarskie Teodora Napoleona Jacobiego. W kościele w Koziegłówkach koło Częstochowy znajduje się portret ks. Ksawerego Salomońskiego (1838). Pozostałe obrazy znajdują się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu: Zerwanie przez kry mostu na Wiśle w Toruniu (1853) oraz portrety królów Bractwa Kurkowego Henryka Plantze (1847) i Ernesta A. Plengortha (ok. 1867). Malarz był prawdopodobnie członkiem tego bractwa.

Obraz Zerwanie mostu stanowił dokumentację wypadku, który miał miejsce w Toruniu 9 marca 1853 i pochłonął życie siedmiu osób, próbujących powstrzymać katastrofę budowlaną. Praca obciążona jest błędami w perspektywie przestrzennej, co wiązało się z brakami warsztatowymi twórcy. Podobnie w pracach portretowych Jacobi koncentrował się na fizjonomii modela, miał natomiast problemy z poprawnym odtworzeniem korpusu ludzkiego i rąk.

Jacobi wykonywał ponadto dekoracje teatralne, a także rzemieślnicze prace malarskie. Zmarł 7 czerwca 1867 w Ciechocinku. Syn Teodora Gustaw Jacobi (ur. 1835 w Grudziądzu, zm. 31 grudnia 1913) prowadził w późniejszych latach warsztat malarski w Toruniu, a syn Gustawa Herman (ur. 9 marca 1876) to ostatni znany przedstawiciel rodziny w Toruniu (w 1910 wyemigrował do USA).

Bibliografia

  • Janina Kruszelnicka, Rodzina Jacobich, malarzy toruńskich w XVIII-XX wieku, w: Artyści w dawnym Toruniu (pod redakcją Józefa Poklewskiego), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa-Poznań-Toruń 1985, s. 149-158
  • Janina Kruszelnicka, Jacobi (rodzina), w: Słownik biograficzny Pomorza Nadwiślańskiego, tom II (pod redakcją Zbigniewa Nowaka), Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Gdańsk 1994, s. 253-255
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.