Tadeusz Zawierucha

Polish prose writer
The basics

Quick Facts

IntroPolish prose writer
PlacesPoland
wasWriter
Work fieldLiterature
Gender
Male
Birth1935, Radzionków, Poland
Death14 May 1993 (aged 58 years)
The details

Biography

Tadeusz Zawierucha (ur. w styczniu 1935 w Radzionkowie, zm. 14 maja 1993) – polski pisarz i scenarzysta filmowy, laureat Nagrody im. Wilhelma Macha.

Życiorys

Wcześnie został sierotą, podczas II wojny światowej wywieziono go do Rzeszy w celu germanizacji, był tamże wychowywany przez Niemców i poznał język niemiecki. Po wojnie powrócił z Drezna do Polski, gdzie uczył się języka polskiego. Po zakończeniu wojny wychowywał się w klasztornym sierocińcu, następnie ukończył technikum oraz Studium Nauczycielskie w Szczecinie. Bez powodzenia starał się o przyjęcie na studia aktorskie do łódzkiej szkoły filmowej, tzw. Toeplitzówki, co znalazło odbicie w fabule powieści Selekcja. Podejmował zatrudnienie w różnych zawodach, pracował jako: „ślusarz, planista, nauczyciel, celnik, pastuch, aktor, bokser, nocny stróż, kreślarz, piłkarz, ogrodnik, sprzedawca wody sodowej, instruktor teatralny, rekwizytor”, inspicjent oraz urzędnik Hartwigu.

W 1976 roku zagrał w 2. odcinku serialu Zaklęty dwór. Przyjaźnił się z Lindsayem Andersonem, który pragnął zrealizować jedną z jego teatralnych koncepcji; mieszkał w Warszawie przy ulicy Chłodnej. Pod koniec życia był dotknięty niedowładem prawej strony ciała.

Nagrody

Wyróżnienia:

  • nagroda główna Jantar 73 (wspólnie z Antonim Krauze) za scenariusz do filmu Palec Boży na I Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych „Młodzież na ekranie” w Koszalinie (1973) (w wysokości 10 tys. zł)
  • Nagroda im. Wilhelma Macha za powieść Selekcja (1974)

Twórczość

Rozpoczął swoje pisarstwo od stworzenia tekstu dramatycznego. Zdaniem Alojzego Michalskiego, na dramatach Tadeusza Zawieruchy „odcisnęło się […] piętno wojny i PRL-u”. W 1968 roku napisał powieść Selekcja. Debiutował na łamach prasy w „Almanachu Młodych”. Pierwszą książkę opublikował w Państwowym Wydawnictwie „Iskry” w 1974 roku. W 1984 roku, w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” ukazała się Legenda o świętym pijaku i inne opowiadania Josepha Rotha w przekładzie na język polski i wyborze Tadeusza Zawieruchy.

Proza

Drukiem ukazały się:

  • Selekcja, Iskry, 1974; powieść oparta na motywach autobiograficznych o losach outsidera Tadzia Kasprzaka, który bezskutecznie walczył o przyjęcie do szkoły teatralnej. Na podstawie powieści Selekcja Antoni Krauze razem z autorem książki napisali scenariusz do filmu Palec Boży, odtwórcą głównej roli był Marian Opania; film został nagrodzony Srebrnym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno
  • Między mostami. Opowieść w trzech częściach, Iskry, 1978, powieść oparta na motywach autobiograficznych – przeżyciach z dzieciństwa
  • Celnik i jawnogrzesznica, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1983, powieść psychologiczna oparta na motywach autobiograficznych
  • Reisefieber, opowiadanie, druk w „Miesięczniku Literackim”, 1988 nr 2/3

Dramat

Napisał następujące utwory dramatyczne:

  • Inicjacja, tekst opublikowany w „Dialogu”, nr 6/1974
  • Tercet
  • Sidła

Przypisy

Bibliografia

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 02 Mar 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.