Tadeusz Kubiak

Violist
The basics

Quick Facts

IntroViolist
PlacesPoland
wasMusician Violinist
Work fieldMusic
Gender
Male
Birth11 October 1923
Death2018 (aged 94 years)
Star signLibra
The details

Biography

Tadeusz Kubiak (ur. 11 października 1923 r. w Mchowicach, zm. 8 marca 2018) – polski skrzypek.

Życiorys

Jego pierwsze skrzypce były ręcznie wykonane, z naciągniętymi drutami zamiast strun. Kiedy miał 10 lat dostał od ojca pierwsze, prawdziwe skrzypce tzw. „trzyćwierciówki”. Jego pierwszym nauczycielem był „słuchowiec” Stefan Szczerbacki z Łodzi, potem pobierał nauki u organisty w Górze św. Małgorzaty. Własną kapelę założył dopiero po II wojnie światowej i od tego czasu poświęcił się muzyce, grał zwłaszcza na weselach.

Przez 15 lat grał z harmonistą Czesławem Domańskim, następnie z Kazimierzem Stajudą, który jednak po pewnym czasie wycofał się. Skrzypce stawały się coraz mniej popularne (modne stały się instrumenty dęte). Przez kilka lat Tadeusz Kubiak grał jeszcze sporadycznie z Czesławem Kowalczykiem, później z zięciem Andrzejem Krajewskim.

Wychował wielu uczniów, którym przekazał własne umiejętności muzyczne. W 1994 stworzył przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu kapelę ludową, w której grał na skrzypcach, (pozostali członkowie Paweł Ladorucki - harmonia 3-rzędowa, Andrzej Dobierzewski - bęben). Kapela Tadeusza Kubiaka szybko zaczęła zdobywać główne nagrody na różnego rodzaju Przeglądach Międzywojewódzkich, Festiwalach Folklorystycznych.

W 2004 został laureatem głównej nagrody, „Baszty”, na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii solista – instrumentalista. Na tym samym festiwalu w 2008 I miejsce zdobyła jego kapela. Kapela ta zdobywała także corocznie pierwsze miejsca na Międzywojewódzkich Przeglądach Kapel Ludowych w Bedlnie oraz Spotkaniach Folklorystycznych Polski Centralnej „Od Kujawiaka do Oberka” w Sieradzu. W Sieradzu Tadeusz Kubiak zajmował również corocznie I miejsce w kategorii solista – instrumentalista..

W 2010 uczestniczył w projekcie współfinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Folklor łęczycki dla współczesnego odbiorcy", w którego realizację zaangażowani byli wybitni polscy muzycy jazzowi. Jako najstarszy uczestnik projektu był jedynym wykonawcą dawnych utworów swojego regionu.

Odznaczenia i wyróżnienia

  • odznaka „Zasłużony dla Gminy Ozorków” (2003)
  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006)
  • Nagroda im. Oskara Kolberga (2006)
  • Złoty Krzyż Zasługi (2014))
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016, wręczony 2017).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 25 Dec 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.