Stoine Lisiyski

Bulgarian politician
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian politician
PlacesBulgaria
wasPolitician
Work fieldPolitics
Gender
Male
Birth1 March 1908, Lisiya, Blagoevgrad Municipality, Blagoevgrad Province, Bulgaria
Death1993Bulgaria (aged 84 years)
Star signPisces
Positions Held
member of the Bulgarian National Assembly
member of the Bulgarian National Assembly
The details

Biography

Стойне Христов Лисийски (Дончо) е участник в комунистическата въоръжена съпротива в България през Втората световна война. Деец на Българската комунистическа партия.

Биография

Стойне Лисийски е роден през 1908 г. в село Лисия, Горноджумайско. Баща му Христо Стоилков Лисийски е деец на ВМОРО. Семейството се преселва да живее в Горна Джумая (1912).

Учи при майстора железар Никола Тодоров. Под негово влияние започва да посещава клуба на комунистическата партия, където слуша Иван Илиев, Никола Лисичев, Коста Сандев и Димитър Ацев.

Става член на Български комунистически младежки съюз (1922) и на БРП (к) (1931). Секретар на Околийския комитет на комунистическата партия (1931). Преследван от ВМРО е принуден да се укрие в София през 1933 г. След провал на горноджумайската комунистическа организация е осъден на седем и половина години затвор по ЗЗД (1935).

Участва в комунистическото съпротивително движение по време на Втората световна война. Заедно със Станке Лисичков, Гроздан Николов, Станой Крекмански и Владо Чимев създава Горноджумайската партизанска чета. Политкомисар е на Горноджумайския партизански отред „Никола Калъпчиев“. Член на щаба на Четвърта Горноджумайска въстаническа оперативна зона на НОВА. Член на Окръжния комитет на БКП в Горна Джумая (1939 – 1944).

След Деветосептемврийския преврат в 1944 г. работи в апарата на Околийския и Окръжния комитет на БКП в Горна Джумая и на Централния комитет на БКП.

По време на вътрешно-партийните репресии през 1949 г. се явява като един от свидетелите в скалъпения съдебен процес срещу Трайчо Костов.

След прекратяването на македонизацията в Пиринска Македония Дончо Лисийски заявява:

Хората казват, че нашите бащи и деди не са говорили на този език. Те умираха за Македония, бяха пращани в Солунската крепост, но говореха български език... не бях съгласен с тази постановка за изучаването на македонски език, но нямах куража да го кажа.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.