Stefaniya Ikonomova-Mirska

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria
wasTeacher Translator
Work fieldAcademia
Gender
Female
Birth1 May 1858, Razgrad, Razgrad Province, Bulgaria
Death2 January 1937Varna, Varna Municipality, Varna Province, Bulgaria (aged 78 years)
Star signTaurus
Family
Mother:Stanka Nikolitsa-Spaso-Elenina
Father:Nikola Ikonomov
Spouse:Krastyo Mirski
Children:Hristo Mirski
The details

Biography

Стефания Николова Икономова, по мъж Мирска, е българска учителка, преводачка и благодетелка.

Биография

Родена е на 1 май 1858 г. в Разград, в семейството на възрожденските учители Никола Икономов и Станка Николица-Спасо-Еленина. През април 1870 г. заминава да учи въе Фундуклеевата девическа гимназия в Киев с руска стипендия. Заедно с нея заминават търновките Фана Стамболова и Евгения Аимиева, котленката Нина Калудова, Христина Желязкова от Тулча, Царевна Миладинова от Охрид и Теодора Стоилова от Пловдив. Настанени са в пансиона на графиня Левашюва. През 1877 – 1878 г. завършва педагогически курс с отличие. През май 1878 г. се завръща в Разград, по покана на председателя на Варненския градски съвет Велико Христов, за да стане първата учителка. Във Варна се запознава с Кръстю Мирски, за когото се омъжва през септември 1879 г. Имат 8 деца.

По нейна инициатива се създадава Варненското женско дружество „Майка“. Членува и е председателка, до 1902 г., на Женското дружество „Саморазвитие“, което има за цел „повдигането на жената в умствено отношение и приучаването ѝ към дружествен живот“. Дружеството открива във Варна девическо професионално училище, създава читалище с библиотека и салон за лекции. Изнася сказки за майката на Гьоте и за семейството като първи възпитател.

През 1912 г., по инициатива на митрополит Симеон Варненски и Преславски, създава „Християнско благотворително и просветно братство“, което подпомога бедните семейства на войниците и е избрана в настоятелството му. През януари 1912 г. се включва в Женската група на Радикалдемократическата партия във Варна.

В продължение на над 30 години публикува в централни и местни вестници „Славянин“, „Българин“, „Искра“, „Черно море“ и списанията „Гражданка“, „Домашен приятел“, „Извор“. Превежда художествена литература от руски език.

Умира на 2 януари 1937 г. във Варна.

Източници

Нормативен контрол
Нормативен контрол
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Nov 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.