Stefania Kasprzyk

Polish teacher
The basics

Quick Facts

IntroPolish teacher
PlacesPoland
wasTeacher
Work fieldAcademia
Gender
Female
Birth21 December 1890, Kraków, Poland
Death8 August 1981Rawa Mazowiecka, Poland (aged 90 years)
Star signSagittarius
Awards
Medal of the National Education Commission 
The details

Biography

Stefania Kasprzyk, z domu Spadlik (ur. 21 grudnia 1890 w Krakowie, zm. 8 sierpnia 1981 w Rawie Mazowieckiej) − polska nauczycielka, działaczka społeczna, organizatorka tajnego nauczania podczas II wojny światowej.

Życiorys

Po ukończeniu w 1911 roku Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego im. Królowej Jadwigi w Krakowie, Stefania Kasprzyk rozpoczęła studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dwa lata później wyjechała na dalsze studia na Sorbonę. Po wybuchu I wojny światowej była zmuszona, jako poddana cesarza Austrii, przerwać naukę i powrócić do Krakowa. W 1916 roku poślubiła Stanisława Kasprzyka.

Od 1919 roku pracowała jako nauczycielka, najpierw w szkole w Sędziszowicach, następnie w Radomsku. W 1922 roku została właścicielką Prywatnego Gimnazjum Koedukacyjnego w Rawie Mazowieckiej, gdzie uczyła razem z mężem. Pomiędzy 1917 a 1925 rokiem urodziła pięcioro dzieci, syna i cztery córki. W 1931 roku rodzina Kasprzyków przeprowadziła się do Zbylitowskiej Góry, gdzie Stefania otrzymała posadę nauczycielki w gimnazjum żeńskim i szkole powszechnej prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego (Sacre Coeur). W 1938 roku została odznaczona Medalem Niepodległości.

Podczas II wojny światowej wraz z mężem zorganizowali w Zbylitowskiej Górze tajne komplety na poziomie edukacyjnym szkoły średniej. Prowadzili je do zakończenia wojny. Od lutego 1945 roku została nauczycielką Państwowego Gimnazjum i Liceum w Mościcach (od 1965 roku IV Liceum Ogólnokształcące). Pracowała tam do 1966 roku. Będąc na emeryturze, przeprowadzili się wraz z mężem do Rawy Mazowieckiej, gdzie mieszkała ich najmłodsza córka. Zmarła w 1981 roku i została pochowana na cmentarzu komunalnym w Tarnowie-Mościcach. W latach powojennych była odznaczona Złotą Odznaką ZNP i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Wszystkie cztery córki Stanisława i Stefani Kasprzyków były nauczycielkami bądź wykładowczyniami szkół wyższych. Najstarsza, Zofia (zm. 2002) była kierowniczką Pracowni Biochemicznej, zaś Krystyna dyrektorem Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, Anna uczyła w IV LO w Tarnowie a Maria w Rawie Mazowieckiej.

W 1983 roku jedna z ulic we włączonej w obręb granic administracyjnych Tarnowa części Zbylitowskiej Góry otrzymała nazwę Kasprzyków, dla uczczenia Stefani i Stanisława oraz ich syna Stefana.

Bibliografia

  • BarbaraB. Sawczyk BarbaraB., MariaM. Sąsiadowicz MariaM., EwaE. Stańczyk EwaE., Ocalić od zapomnienia... Patroni tarnowskich ulic. Tom I, Tarnów: Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego, 2003, ISBN 83-915445-2-4, OCLC 749304724 .
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.