Stanisław Gawęda

Polish historian
The basics

Quick Facts

IntroPolish historian
PlacesPoland
wasHistorian
Work fieldSocial science
Gender
Male
Birth16 February 1914, Śledziejowice, Poland
Death30 March 1994Wieliczka, Poland (aged 80 years)
Star signAquarius
Education
Jagiellonian University
Awards
"Participation in the defensive war of 1939" Medal 
Medal of Victory and Freedom 1945 
Partisan Cross 
The details

Biography

Stanisław Gawęda ps. „Zagończyk”, „Kowalski” (ur. 16 lutego 1914 w Śledziejowicach, zm. 30 marca 1994 w Wieliczce) – polski historyk, nauczyciel gimnazjalny i akademicki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, uczestnik kampanii wrześniowej, członek Organizacji Orła Białego, żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej.

Życiorys

Stanisław Gawęda był synem Andrzeja, górnika w kopalni soli w Wieliczce oraz Anny Karamon. W 1933 roku ukończył wielickie Gimnazjum im. Jana Matejki, w 1937 roku studia historyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując dyplom nauczyciela szkół średnich. Uczył w swoim macierzystym gimnazjum w Wieliczce.

We wrześniu 1939 roku wziął udział w walkach jako dowódca plutonu w 20 pułku piechoty, w stopniu plutonowego podchorążego. Został wzięty do niewoli niemieckiej, pod koniec września uciekł i przedostał się do rodzinnej miejscowości. W listopadzie wstąpił do Organizacji Orła Białego, po jej rozwiązaniu działał w strukturach Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. Od 1941 roku brał udział w tajnym nauczaniu, w 1943 roku został przewodniczącym konspiracyjnej Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury w powiecie krakowskim. Należał również do Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Aresztowany w grudniu 1944 roku, podczas przeprowadzania tajnego egzaminu maturalnego, był więziony na Montelupich do wyzwolenia Krakowa. Inwigilowany przez Urząd Bezpieczeństwa, przez pewien czas ukrywał się.

W 1950 roku został pracownikiem naukowym Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1982 roku profesorem nadzwyczajnym. Był autorem licznych publikacji naukowych, w tym:

  • Międzynarodowe powiązania Uniwersytetu Krakowskiego w dobie Kopernika;
  • Uniwersytet Jagielloński w okresie II wojny światowej: 1939-1945.

Współredagował pracę zbiorową Wieliczka - dzieje miasta, publikował między innymi w „Zeszytach Historycznych”. Był członkiem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce.

Został odznaczony między innymi: Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939”, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Odznaką ZNP „Za tajne nauczanie”.

Zmarł w 1994 roku w Wieliczce i został pochowany na miejscowym cmentarzu komunalnym.

Bibliografia

  • Jadwiga Duda. 76 spotkanie z cyklu „Wieliczka – Wieliczanie” z serii: W nauce i wiedzy (6), pt. „Stanisław Gawęda (1914–1994), żołnierz OOB, BCH, AK, nauczyciel gimnazjalny i akademicki, profesor historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor wielu publikacji, badacz dziejów Wieliczki, społecznik – ku pamięci w 10 rocznicę śmierci”. „Biblioteczka Wielicka”, Wieliczka, 2008. ISSN 1730-2900. 
  • Wojciech Gawroński: Słownik biograficzny wieliczan. Wieliczka: Muzeum Żup Krakowskich, 2008. ISBN 978-83-923123-7-6.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.