Sotir Garelov

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesBulgaria
isRevolutionary
Gender
Male
Birth1881, Nisi, Pella, Edessa Municipality, Pella Regional Unit, Greece
The details

Biography

Сотир Христов Гарелов е български учител, свещеник и революционер от Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Молба за преиздаване на пенсионна книжка на Сотир Христов Гарелов, жител на Битоля, 7 август 1944 година

Сотир Гарелов е роден през 1879 година във воденското село Нисия, тогава в Османската империя. 24 година работи като български учител и свещеник в различни места на Македония и Свободна България и 4 година в Америка.

Същевременно Гарелов членува във ВМОРО. През 1904 година е четник на Никола Иванов. От 1904 до 1907 година е четник на Лука Иванов.

На 21 ноември 1911 година е ръкоположен за свещеник и назначен за архиерейски наместник на Берската околия, обхващаща 9 български села. Служи там до започване на Балканската война в 1912 година. След влизането на гръцките войски в Бер, е изгонен в България. Постъпва в Македоно-одринското опълчение.

Участва в Първата световна война в I македонски полк на XI дивизия.

След края на войната служи като свещеник в Нови хан и Новоселци, Софийско. Изпратен е с тайна мисия в Гюмюрджина, където престоява няколко години. Връща се в България и Симеон Варненски го назначава за енорийски свещеник в Кестрич, където остава 4 години. След това се мести в Търновската епархия и 1 година е свещеник в Килифарево и след това 1 година в Дряново. Докато е в Дряново, Светият синод му предлага да замине за Америка и на 20 януари 1928 година заминава за Америка и 4 години е свещеник в Индианаполис. Връща се в България, за да настани единствената си дъщеря и на 1 август 1933 година отново заминава за Америка, но в пристанището на Пирея е арестуван от гръцките власти и 9 години е държан в различни манастирски затвори - 2 години на Лемнос, 3 години в „Свти Николай“ при Порто Лагос, 2 години в един гумендженски манастир. След 7 години по манастирските затвори, е осъден от Солунския съд на доживотен затвор и е заточен на Пелопонес. Там лежи в манастирските затвори „Света Богородица Фанеромени“ в Хилиомоди, „Свети Илия“ при Дервени, „Свети Николай“ при Агионори и „Свети Йоан“ в Мапсос, откъдето през май 1941 година е освободен от германските войски. Заминава за Атина, след което става енорийски свещеник в Горно Върбени и Пътеле, Леринско. В тези села отваря и български училища. В Пътеле отново е арестуван от гръцките власти, отведен в Лерин, където е обран и лежи 1 месец в затвора. От Лерин е изпратен в родното му Нисия, където е поставен под домашен арест. След два месеца бяга от Нисия в Солун и търси убежище в българския клуб. След месец заминава за София, където пристига на 12 май 1942 година.

Подава на 20 май 1942 година и на 7 март 1943 година, като жител на Сяр, молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България. На следващата 1944 година живее в Битоля.

Молба за народна пенсия от Сотир Христов, 1942 година
Молба за народна пенсия от Сотир Христов, 1942 година

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 09 Jan 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.