Sofiya Mondova

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesOttoman Empire Bulgaria
wasRevolutionary Teacher
Work fieldAcademia Activism Military
Gender
Female
Birth9 April 1888, Gotse Delchev, Gotse Delchev Municipality, Blagoevgrad Province, Bulgaria; Gotse Delchev, Gotse Delchev Municipality, Blagoevgrad Province, Bulgaria
Death3 December 1948Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria; Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria (aged 60 years)
Star signAries
Family
Father:Stoil Polizoev
Education
Bulgarian Girls' High School of ThessalonikiBulgarian Girls' High School of Thessaloniki
The details

Biography

София Стоилова Полизоева, по мъж Мондова, е българска учителка и революционерка, секретар на драмския околийски комитет на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Мондова е родена в град Неврокоп, тогава в Османската империя, днес Гоце Делчев, България, в семейството на възрожденеца Стоил Полизоев. Учи в българската девическа гимназия в Солун. В 1903 година е назначена за учителка българското училище в град Мехомия на мястото на Райна Каназирева, принудена да бяга в Свободна България, поради преследване от властите за революционна дейност. Полизоева също става членка на ВМОРО и развива широка дейност за поддържане на духа на българското население в изгорената при Илинденско-Преображенското въстание Мехомия.

Поради необходимост от революционни дейци в Сярско, Полизоева е преместена за учителка в голямото драмско село Просечен. В 1906 година е секретар на Драмския околийски революционен комитет. През есента на 1906 година при провал на революционната организация, е заловена и осъдена на смърт, но присъдата е заменена с доживотен затвор. Заточена е в Диарбекир, където престоява година и осем месеца до амнистията след Младотурската революция в 1908 година.

След освобождението си е назначена за учителка в Неврокоп, където преподава една година, а след това става съдия-изпълнител в Гюмюрджина. В Гюмюрджина става членка на Българската работническа социалдемократическа партия и се жени за Христо Василев Мондов от Самоков. Мъжът ѝ взима участие в Първата световна война и София Мондова сама се грижи за семейството. След като Гюмюрджина е загубена от България в 1919 година, семейството се установява в Пазарджик, а след това в Самоков, като и двамата са членове на Българската комунистическа партия. След Септемврийското въстание от 1923 година, Мондови са уволнени и се установяват в София, където Христо Мондов работи като счетоводител, а София като шивачка. И двамата заболяват от туберкулоза, като Христо умира преди нея.

След Деветосептемврийския преврат в 1944 година Мондова е обявена за активен борец против фашизма и капитализма.

Мондова умира на 3 декември 1948 година в София.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Mar 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.