Ryszard Dindorf

Polish engineer
The basics

Quick Facts

IntroPolish engineer
PlacesPoland
isEngineer
Work fieldEngineering
Gender
Male
Birth27 January 1951, Lubań, Lubań County, Lower Silesian Voivodeship, Poland
Age73 years
Star signAquarius
Education
Kielce University of Technology
Awards
Silver Cross of Merit 
The details

Biography

Ryszard Filip Dindorf (ur. 27 stycznia 1951 w Lubaniu) – polski inżynier, profesor nauk technicznych.

Życiorys

Absolwent Technikum Mechanicznego w Kielcach. W 1978 ukończył studia na Politechnice Świętokrzyskiej. Rozprawę doktorską obronił w 1984 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał tamże w 1996 w oparciu o rozprawę pt. Wybrane zagadnienia modelowania dynamiki układów hydraulicznych. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał 7 października 2010.

Pracował m.in. jako inżynier konstruktor w Fabryce Łożysk Tocznych „Iskra” w Kielcach (1976). W latach 1986–1998 związany był jako asystent, a później adiunkt z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. W 1997 podjął pracę na Politechnice Świętokrzyskiej, gdzie był kierownikiem Samodzielnego Zakładu Automatyki i Robotyki, a następnie Zakładu Mechatroniki. Od 2006 zatrudniony był również na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Obecnie związany z Katedrą Technologii Mechanicznej i Metrologii PŚk, gdzie objął kierownictwo Zakładu Urządzeń Mechatronicznych.

Specjalizuje się m.in. w automatyzacji systemów płynowych, hydraulicznych i pneumatycznych układach automatyki oraz mechatronice. Współautor podręcznika akademickiego pt. Hydraulika i pneumatyka. Podstawy, ćwiczenia, laboratorium (Kielce 2003). W latach 2004–2005 był ekspertem Komisji Europejskiej w projekcie badawczym „Manufacturing Visions. Integrating Diverse Perspectives into Pan-European Foresight”. Odznaczony został m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2003).

Przypisy

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 14 Sep 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.