Ryszard Czekała

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
wasFilm director Screenwriter
Work fieldFilm, TV, Stage & Radio
Gender
Male
Birth5 March 1941, Bydgoszcz, Poland
Death30 October 2010Kraków, Poland (aged 69 years)
Star signPisces
Education
Jan Matejko Academy of Fine Arts in Krakow
National Film School in Łódź
The details

Biography

Ryszard Czekała (ur. 5 marca 1941 w Bydgoszczy, zm. 30 października 2010 w Krakowie) – polski reżyser filmów animowanych i fabularnych, scenarzysta i artysta plastyk.

Życiorys

Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki ASP w Krakowie (Pracownia Rysunku Filmowego, 1966). Był asystentem Kazimierza Urbańskiego, założyciela krakowskiego Studia Filmów Animowanych. W studio tym debiutował w roku 1968 filmem Ptak.

Jego najwybitniejsze animacje to Syn (1970, nagrody w Krakowie, Mannheim, Adelaide, „Syrenka Warszawska” za najlepszy film krótkometrażowy roku, „Złota Kaczka” – nagroda tygodnika „Film”), Apel (1971, nagrody w Krakowie, Annecy, Cork, Teheranie, Oberhausen, Nowym Jorku), Wypadek (1972, nagroda w Adelaide).

W 1976 ukończył studia reżyserskie w PWSFTviT w Łodzi i przez kilka lat realizował filmy fabularne, aktorskie. Jego debiut fabularny to film Zofia z Ryszardą Hanin w roli głównej. Film ten przyniósł mu wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Między innymi otrzymał Nagrodę im. Andrzeja Munka, „Złotą Kamerę” pisma „Film” dla najlepszego debiutu w roku 1976 oraz nagrody w Łagowie, Gdansku, Świebodzinie, San Remo, Figueira da Foz.

Po zrealizowaniu czterech filmów fabularnych, w 1985 roku powrócił do Krakowa, do tworzenia filmów animowanych. Problemy zdrowotne i osobiste w znaczny sposób ograniczyły w ostatnim okresie życia jego możliwości twórcze.

W 2008 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Ryszard Czekała zmarł 30 października w Krakowie. Pogrzeb reżysera odbył się 8 listopada 2010 roku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Przypisy

Linki zewnętrzne

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 16 Jun 2020. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.