Roman Gutowski

The basics

Quick Facts

PlacesPoland
Gender
Male
Birth26 February 1926, Bismarckhütte
Death14 January 2001Łuków, Łuków County, Lublin Voivodeship, Poland (aged 74 years)
Star signPisces
Education
AGH University of Science and Technology
Awards
Knight of the Order of Polonia Restituta 
The details

Biography

Roman Wojciech Gutowski (ur. 26 lutego 1926 w Hajdukach Wielkich, zm. 14 stycznia 2001 w Łukowie) – polski uczony, specjalista w dziedzinie mechaniki analitycznej i teorii stateczności.

Życiorys

Syn inżyniera mechanika Wacława Gutowskiego i Stefanii z domu Popiel. Podczas II wojny światowej mieszkał w Dąbrowie Górniczej, pracował w Hucie Bankowej i uczył się w tajnej szkole średniej. W 1945 zdał egzamin dojrzałości w Liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu i wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Komunikacji Wydziałów Politechnicznych Akademii Górniczej (od 1949 AGH). Równocześnie studiował matematykę na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1951 ukończył oba kierunki uzyskując na AGH stopień magistra inżyniera mechanika o specjalności "Budowa samolotów", pozostał na uczelni jako asystent na macierzystym wydziale. W tym samym roku Roman Gutowski i kierownik prof. Stefan Ziemba zostali przeniesieni do Warszawy, gdzie zostali zatrudnieni w Katedrze Mechaniki i Wytrzymałości Materiałów w powstałej wówczas Wojskowej Akademii Technicznej. W 1957 przedstawił i obronił rozprawę „Drgania skrętne niejednorodnych walców” uzyskując stopień naukowy doktora nauk technicznych, a następnie został zastępcą kierownika Katedry Drgań i Dynamiki Konstrukcji. W 1963 na AGH habilitował się rozprawą „Problem ruchu frontu krzepnięcia cieczy”, w 1966 będąc w randze podpułkownika zakończył pracę na WAT. Został wówczas docentem w Katedrze Mechaniki kierowanej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. Od roku akademickiego 1968/1969 katedrę przekształcono w Zakład Mechaniki Instytutu Mechaniki Stosowanej, którym Roman Gutowski kierował w latach 1970 - 1992 Roman Gutowski kierował tym zakładem. Od 1969 do 1973 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Mechaniki Stosowanej i był dziekanem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW. W 1973 uzyskał tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a rok później zwyczajnego. Od 1987 przez trzy lata był prorektorem Politechniki Warszawskiej. Przez wiele lat był związany z Komitetem Mechaniki Polskiej Akademii Nauk, przez wiele lat przewodniczył Sekcji Mechaniki Teoretycznej. Przewodniczył również Zespołowi Dynamiki Maszyn w Komitecie Podstaw Budowy Maszyn PAN oraz był redaktorem naczelnym czasopisma „Zagadnienia Drgań Nieliniowych”.

Pochowany na cmentarzu parafialnym w Grodzisku Mazowieckim.

Członkostwo

  • Polskie Towarzystwo Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej;
  • Polskie Towarzystwo Fizyczne;
  • Międzynarodowe Towarzystwo Matematyka-Mechanika;
  • Komitet Naukowy międzynarodowych konferencji „International Conference on Nonlinear Oscillations”;
  • Przewodniczący Rady Naukowej w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji oraz Instytucie Lotnictwa;
  • Centralna Komisja do spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych (wiceprzewodniczący sekcji nauk technicznych).

Dorobek naukowy

Dorobek naukowy profesora Romana Gutowskiego obejmuje sześć monografii, w tym trzy jako współautor, ponadto ok. stu publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych. Z najważniejsze z nich uważane są: „Równania różniczkowe zwyczajne” (1971), „Mechanika analityczna” (1971) i „Dynamika i drgania układów mechanicznych” (1986).

Odznaczenia

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Przypisy

Bibliografia

  • Kto jest kim w Polsce 1989, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1989, str. 378-379 ISBN 83-223-2491-X
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 20 Jul 2023. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.