Rayna Kandeva

деятелка на учителското, работническото и женското движение в България
The basics

Quick Facts

Introдеятелка на учителското, работническото и женското движение в България
A.K.A.Rayna Mihaylova Kandeva
A.K.A.Rayna Mihaylova Kandeva
PlacesBulgaria
wasTeacher Activist
Work fieldAcademia Activism
Gender
Female
Birth15 September 1882, Stara Zagora
Death25 May 1967 (aged 84 years)
The details

Biography

Райна Михайлова Кандева е деятелка на учителското, работническото и женското движение в България.

Биография

Родена е на 15 септември 1882 г. в Стара Загора. Учи в Девическата гимназия в родния си град, където се запознава със социалистическото учение. През 1903 г. става член на социалистическата партия. Учителската си кариера започва в с. Тракиец, Хасковско. Запознава се с Димитър Благоев, Тина и Георги Киркови, Георги Димитров и Люба Ивошевич, с които потдържа връзки. Омъжва се за Ламби Кандев, също деец на социалистическото движение. С него са учители в с. Долни Дъбник, Плевенско, а след избирането му за редактор на в. „Учителска искра“ през 1912 г., семейството се премества в София. В края на 1913 г., заедно с Люба Ивошевич – Димитрова и Тина Киркова, Райна Кандева се включва в Централната женска комисия към ЦК на БКП.

По време на войните участва в редактирането на в. „Учителска искра“ и на първите четири броя на на в. „Равенство“. Участничка на учителската конференция през 1920 г. Там изнася доклад, в който застъпва социалистическите идеи. Това става причина за уволняването и през април 1921 г. от всички училища в страната.

Райна Кандева участва в подготовката на Септемврийското въстание от 1923 г., а след атентата в църквата „Света Неделя“ през 1925 г., арестуването и убийството на нейният съпруг, тя е интернирана в Стара Загора. През 1928 г. успява да замине за СССР, където работи в областта на образованието. Тя е преподавател и директор на Педагогическия техникум в с. Преслав, Украйна (1928 – 1931 г.), редактор в българския сектор на Всерусийското издателство на малцинствата в Харков (1931 – 1933 г.), заместник-декан на Педагогическия институт в Одеса и преподавател по български език в редица учебни заведения (1933 – 1938 г.). През тези години издава над 20 учебника по роден език и публикува много педагогически статии.

През 1945 г. се връща в България. Членка е на управителния съвет на БЖНС. Като публицист помества през периода 1905 – 1925 г. над 187 статии във в. „Работнически вестник“, „Учителска искра“, а след 1945 г. е в редакционната колегия на сп. „Жената днес“ и публикува редица статии на страниците на българския периодичен печат. Умира на 25 май 1967 г.

Наградена е с орден „Георги Димитров“ и орден „9 септември 1944 г.“ първа степен.

Има две дъщери Дора и Вяра, които през 1987 г. издават книга за майка си, при издателство „Народна просвета“.

В Стара Загора има улица на нейно име, а в Държавния Архив има запазени нейни спомени и автобиография.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 06 Sep 2019. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.