Rashko Hadzhistoychev

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria
wasPhysician Pharmacist
Work fieldHealthcare
Gender
Male
Birth1836, Koprivshtitsa, Koprivshtitsa Municipality, Sofia Province, Bulgaria
Death1901Plovdiv, Plovdiv Municipality, Plovdiv Province, Bulgaria (aged 65 years)
The details

Biography

Общински здравен център „Доктор Рашко Хаджистойчев“
Безплатна ученическа трапезария

Д-р Рашко Хаджистойчев е български фелдшер, хекимин (лекар) на копривщенските въстаници през Априлската епопея от 1876 година.

Първоначално получава образование в родния си град при учителите Йоаким Груев и Георги Обренович. Във времето след смъртта на баща му отива в Пловдив и работи като писар при Салчо Чомаков. След време Рашко за малко изучава зъболекарското изкуство в Цариград, а след това е фелдшер във военната болница „Бехрие“. През 1861 г. се мести в София и работи пак като фелдшер към турската армия, като същевременно открива и своя частна аптека на Говеждия пазар.

С делата на Българския революционен комитет Рашко Хаджистойчев се запознава през 1867 г. чрез Димитър Трайкович и става посветен сътрудник на делото. Същата тази година турските власти в опитите си да заловят Васил Левски обкръжават хана на Трайкиович, изземват откритите документи, а по тях научават и за ролята му в комитетските дела. След тези събития забегналият Рашко се укрива при игумена на Кремиковския манастир Авксентий. Проводен е от отеца преоблечен в шопски дрехи и се прибира в родния си град. В Копривщица отново практикува хирургия и медицина, разделени по това време на два клона на науката.

През 1875 г. след запознанството си с Христо Търнев бива запознат с комитетските дела в град Пловдив. Посредством получените препоръки присъства на възстановяването на Копривщенския комитет, състояло се в къщата на Танчо Шабанов с участието и на Георги Бенковски. На това съвещание двамата със съученика си Бенковски си разменят полученото от Рашко препоръчително писмо. Тук Бенкоивски изважда от чантата си цветни ивички, които съединени с подобните им поставени на писмото дават думите „Средна гора“. Това е таен знак, че двамата са в общото дело.

Рашко Хаджистойчев е деен участник при подготовката на въстанието. След разкритието от турските власти и пристигането на Неджиб ага за планираните арести в Копривщица, войводата Тодор Каблешков свиква комитета в дома на Рашко, където и се взима решение за преждевременно вдигане на бунта.

След кратката радост от успеха и последвалия погром, Рашко Хаджистойчев е арестуван и откаран в Златица, а впоследствие в София. След установяване на самоличността му по изискване е преместен за водене на следствие в Пловдив. При проведените разпити той отрича всички обвинения, но ги подписва с уговорката, че не ги приема. В затвора има среща с Цариградската комисия, начело с Петфер ефенди, председател на криминалните съдилища. При прочитането на показанията му той в общи линии заявява, че ако няма правда на този свят, то и на онзи ще я изисква от тях.

В зандана човекът е измъчван, вързан, така че едвам с върховете на пръстите си да достига до пода и е поливан от капещата смесена с мръсотии вода.

Рашко Хаджистойчев е освободен на 16 ноември 1876 година поради липса на доказателства по обвиненията. По време на Освобождението вече е старши фелдшер при изтъкнатите лекари д-р Ораховец, д-р Головина и д-р Гребенаров.

Сведения за донеслия съществен принос за Източнорумелийското здравеопазване Рашко Хаджистойчев дава неговият син Стоян Хаджистойчев в спомените си от 1922 г.

Семейство

Деца: Кунка, Стойчо, Мария, Стоян

Признание

Общинският здравен център в град Копривщица е наименуван „Доктор Рашко Хаджистойчев“.

Източници

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 23 Jan 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.