Ralya Toncheva

The basics

Quick Facts

PlacesBulgaria
Gender
Female
Birth26 October 1894, Razgrad, Razgrad Province, Bulgaria
Death13 July 1979Sofia, Sofia Capital Municipality, Sofia City Province, Bulgaria (aged 84 years)
Star signScorpio
The details

Biography

Раля Тончева или Райна Килифаревска е българска оперна певица, сопрано. Определяна е от критиката като „Балканският славей“, „Феята с кристалния глас“, „Магьосницата на сцената“, „Очарователна актриса с изключителна интелигентност“, „Вокалният виртуоз“. Призната е за най-добрата изпълнителка на операта „Лакме“, за което получава прозвището „Френската Лакме“.

Биография

Родена е на 26 октомври 1894 г. в Разград, в семейството на учители. Като дете рецитира стихове на Пушкин и Лермонтов. Завършва гимназия в Разград, а след това учи в класа по пеене при Ефимия Илкова в Държавното музикално училище в София. След завършването ѝ е приета в Софийската опера. Месец по късно се омъжва и се мести да живее в Русе. През 1926 г. заминава за Париж, където се изучава дикция, интерпретация, мизансцен при Маргарит Каре и Салиняк Краоза. Учи при Фелия Литвин и Лили Леман.

Професионална кариера

Първата роля на Раля Тончева на сцената на Софийската опера е на Зибел във „Фауст“ от Гуно. Във Франция играе на сцените на Театъра за изкуства в Руан, Театъра на градското казино в Кан, опера „Комик“, както и в Театър де ла Моне в Брюксел, Белгия. Получава договор за постоянна солистка на оркестър „Ламурио“ в Париж. Сценичната ѝ дейност включва участия в над 30 опери, като „Лакме“, „Риголето“, „Вълшебната флейта“, „Травиата“, „Севилският бръснар“, „Ромео и Жулиета“, „Хугеноти“, Лучия де Ламермур", „Ловци на бисери“. Изявява се в Париж, Лион, Страсбург, Нанси, Бордо, Виши, Монте Карло, Сент Етиен, Антверпен, Гент, Лондон, Брюксел.

Има съвместни участия с Лиляна Христова, Илка Попова, Боян Икономов, Любомир Пипков, Люба Енчева, Александър Гречанинов, Жан Берже, Надя Буланже, Роже Обер, квартет „Калве“, Лондонския симфоничен оркестър. Изнася множество директни концерти по радиото в Париж. Записва грамофонни плочи в студиото на „Парлафон“.

След началото на Втората световна война, през 1939 г., се завръща окончателно в България. Между 1941 и 1948 г. изнася множество концерти в София и в страната. През 1947 – 1954 г. е хоноруван преподавател в Българска музикална академия. Нейни ученици са Марин Маринов, Лидия Атанасова, Пепа Гандева, Цвета Маринова, Магдалена Манолова. Работи като частен музикален педагог. Основател е на хор „Славянска беседа“. Почива на 13 юли 1979 г.

Източници


     Портал „Биографии“          Портал „Музика“          Портал „България“    
The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.