Piroska Jósa

The basics

Quick Facts

PlacesRomania
isJournalist
Work fieldJournalism
Gender
Female
Birth14 March 1934, Păușa, Nojorid, Bihor County, Romania
Age90 years
Star signPisces
The details

Biography

Jósa Piroska (Váradpósa 1934. március 14. –) kör- és üzemorvos, helytörténetíró, publicista, világutazó.

Beírta nevét az erdélyi helytörténetbe.

Életpályája

Orvostudományi tanulmányokat a magyar anyanyelven oktató Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Intézetben folytatott az 1950-es években, orvosi diplomáját 1958-ban kapta kézhez. A hithű római katolikus egyetemi hallgatónőnek 1955 tavaszán emlékezetes találkozása volt Márton Áron erdélyi püspökkel, aki az orvostanhallgatóknak kifejtette, az orvosi hivatás még a papi szolgálatnál is nehezebb, mert a jó orvosnak nemcsak a betegek testét, hanem a betegek lelkét is gyógyítani kell, a püspök az orvostanhallgatók lelkére kötötte, ne urai, hanem szolgái legyenek a sokat szenvedett, megpróbált erdélyi embereknek. Jósa Piroska etikailag ezen jó tanácsok mentén végezte gyógyító munkáját.

Orvosi munkáját a nagyváradi Szülészeti és Nőgyógyászati Kórházban kezdte, hat év után körorvosnak ment a Köröskisjenő-Mezőbottyán-Hosszúújfalu orvosi körzetébe, majd 1974-től a nagyváradi Férfi Konfekciós Ruhagyárban üzemorvosi feladatokat látott el. Mindegyik állomáshelyén áldozatos orvosi munkát végzett, 1990-ben, 66 éves korában kérte nyugdíjazását.

Hagyományőrző és hagyományteremtő munkát is végzett a betegek gyógyítása mellett, s próbálta szülőföldjén kívül a nagyvilágot is megismerni, más népek életmódját, kultúráját tanulmányozni. Ismereteit, benyomásait folyamatosan lejegyezte. Nyugdíjas korában nyílt módja jegyzeteivel foglalkozni, előbb orvosi tanácsokat, majd hamarosan színes útleírásokat, élménybeszámolókat is közreadott újságokban, Kelet-Nyugat, Erdélyi Napló, Reggeli Újság, Harangszó, Vasárnap, Keresztény Szó, Reformátusok Lapja, Szemfüles.

A rendszerváltás után egyre szisztematikusabban kezdett helytörténettel foglalkozni. A 2000-es években lettek ezekből kötetek. Valamennyi könyve forrásértékű dokumentum. Jósa Piroska szinte szociográfiai módszerekkel dolgozik a helytörténetekben, mely igen emeli az ő megbízhatóságát.

Az MTA Irodalomtörténeti Intézet Illyés Archívum és PBMET szervezésében 2007. április 17-én, kedden 17 órakor mutatták be a Partiumi Füzetek soron következő köteteit, Jósától: Ezüstös gépmadarak szárnyán érkezett a halál... című kötetének bemutatására került sor a budapesti Illyés Gyula Archívum és Műhelyben.

67 év távolából (2007-ben) adta ki annak a magyarok számára nagy napnak a történetét, amely Nagyváradon 1940. szeptember 6-án volt, ezen a napon került vissza Nagyvárad az anyaországhoz, vonultak be a magyar katonák Nagyváradra, élükön Horthy Miklós a fehér lovon. Virágeső, örömujjongás, magyar zászlók, ünneplő ruhába öltözött nagyváradi magyarok fogadták őket. Nagy árat fizettek ezért a nagyváradi magyarok és a már szinte elmagyarosodott nagyváradi zsidó emberek, de Jósa Piroska úgy gondolta, hogy e napnak és az egész második világháború alatt átélt eseményeknek helyi történetét le kell jegyeznie, míg élnek a szemtanúkból.

Számos létezett szocialista országot (déli volt szovjet szocialista köztársaságok, Észak-Korea), keleti és nyugati országot bejárt Jósa Piroska az 1960-as évektől, s az azóta már sok tekintetben megváltozott történelmi viszonyok szemszögéből nézve igen tanulságosak az ő beszámolói és tapasztalatai. Jósa Piroska megidézi a múlt köveit, mert azok ott vannak mögötte, de mindig előre néz, hajtja előre az új és új gyógymódok, kultúrák, világok megismerésének a vágya.

Kötetei

  • Ezüstös gépmadarak szárnyán érkezett a halál: Nagyvárad bombázása 1944-ben. Nagyvárad, kiadja a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság; Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, 2004, 134 ill. (Ser. Partiumi Füzetek 24. Sorozatszerk. Dukrét Géza.)
  • Virágszőnyeg a váradi utcaköveken. Nagyvárad, Erdélyi Magyar Ifjak, 2007, 199. p. ill.
  • Bihari sorsok a változó időben. Nagyvárad, kiad a Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Társaság; Királyhágómelléki Református Egyházkerület; Nagyváradi Római Katolikus Püspökség, 2008, 289. p. ill. (Ser. Partiumi Füzetek 51. Sorozatszerk. Dukrét Géza.)
  • A mesés Kelettől a kincses Nyugatig: Kóborlások három kontinensen. Nagyvárad, Europrint, 2008, 322 p. ill. ISBN 978-973-7735-65-2
  • Árpádházi királyok kései találkozója Nagyváradon. Nagyvárad, 2009

    Társasági tagság

    • Partiumi és Bánsági Műemlékvédő és Emlékhely Bizottság tagja 1998-tól

      Díjak

      • Érdemes orvos kitüntetés, 1968
      • Fényes Elek díj, 2007

        Illusztrációk Jósa Piroska úti beszámolóihoz

        Jegyzetek

        Források

        • Galántai Tibor levelezése Jósa Piroskával.
        • Dukrét Géza: Előszó. In: Bihari sorsok a változó időben. 5-8. p.
        • Romániai magyar ki kicsoda : 1997. Nagyvárad, 1996. Jósa Piroska szócikkét lásd 273. p. ISBN 973-97980-0-4

        Külső hivatkozások

        Kapcsolódó szócikkek

        • Galántai Tibor
        • Nagyvárad magyar irodalmi élete
        • Erdély-portál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap
        The contents of this page are sourced from Wikipedia article. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.