Piotr Modrak

Polish electrical engineer
The basics

Quick Facts

IntroPolish electrical engineer
PlacesPoland
wasEngineer Electrical engineer
Work fieldEngineering
Gender
Male
Birth13 October 1886, Kompina, Gmina Nieborów, Łowicz County, Poland
Death21 May 1948Warsaw, Masovian Voivodeship, Poland (aged 61 years)
Star signLibra
Family
Spouse:Irena Bóbr-Modrakowa
Education
University of QueenslandBrisbane, Queensland, Australia
Employers
State Telephone and Radiotechnical WorksPoland
The details

Biography

Piotr Modrak (ur. 13 października 1886 w Kompinie, zm. 21 maja 1948 w Warszawie) – polski elektryk, inżynier i pedagog.

Życiorys

Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Siennicy (1904), a następnie rozpoczął pracę jako nauczyciel. Za udział w walce o polską szkołę i działalność społeczno-polityczną został zesłany na Syberię (1909), skąd zbiegł przez Japonię do Australii.

W pierwszych latach pobytu w Australii podejmował się wielu zajęć, m.in. pracował przy wyrębie buszu oraz na plantacji trzciny cukrowej, równocześnie kontynuując edukację. Ukończył studia na Uniwersytecie w Brisbane na wydziałach: przyrodniczym (1913) oraz inżynieryjnym (1917). Pracował jako nauczyciel w Szkole Technicznej w Ipswich, następnie został asystentem przy katedrze mechaniki i elektrotechniki Uniwersytetu w Brisbane (1918–1919). Udzielał się również społecznie w Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

Powrócił do Polski na początku 1921 r. Początkowo pracował przy transatlantyckiej nadawczej stacji radiotelegraficznej w Babicach pod Warszawą. W latach 1930–1932 był dyrektorem Państwowych Zakładów Tele- i Radiotechnicznych, a następnie Urzędu Telekomunikacyjnego w Warszawie. W okresie okupacji hitlerowskiej pracował w biurze technicznym Banku Gospodarstwa Krajowego, a także w Państwowej Szkole Elektrycznej II stopnia.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej został dyrektorem Okręgu Poczt i Telegrafów w Warszawie i odniósł znaczące sukcesy w zakresie odbudowy zniszczonej wskutek wojny sieci telekomunikacji. Propagował elektryfikację, radiofonizację i telefonizację wsi. Opracował wiele artykułów fachowych z zakresu elektrotechniki. Jest również autorem popularnonaukowej książki dla młodzieży o życiu w Australii pt. W krainie kangura (1936 i 1947).

Bibliografia

  • J. K.: Mgr. inż. Piotr Modrak, „Przegląd Telekomunikacyjny”, 1973, z. 5, s. 204
  • Wacław i Tadeusz Słabczyńscy: Słownik podróżników polskich. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1992, s. 109. ISBN 83-214-0505-3.
The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 11 Nov 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.