Petar Yotov

Bulgarian revolutionary
The basics

Quick Facts

IntroBulgarian revolutionary
PlacesBulgaria
isRevolutionary
Gender
Male
Birth1872, Vafiochori, Paionia Municipality, Kilkis Regional Unit, Greece
DeathPlovdiv, Plovdiv Municipality, Plovdiv Province, Bulgaria
The details

Biography

Петър Георгиев Йотов е български революционер, деец на Вътрешната македоно-одринска революционна организация.

Биография

Петър Йотов е роден в 1872 година в кукушкото село Драгомирци. Умира 1964 в Пловдив. В 1892 година влиза във ВМОРО и първоначално до 1902 година служи като куриер на четата на Трайко Минков Йотов в Кукушкия район, когото и укрива. Три пъти е арестуван и бит от властите. Също така работи с четите на Христо Чернопеев и Глигор Тотито. В 1903 година, когато четата на Трайко Йотов е открита край Драгомирци, Петър Йотов се присъединява към нея и се нея участва в избухналото няколко дена по-късно Илинденско-Преображенско въстание. Към четата на Йотов се присъединява и тази на Кръстьо Асенов. Сборната чета от 100 души при избухването на въстанието е в Постолар, където е обградена от войска. След еднодневно сражение с няколко убити четници, въстаниците пробиват обсадата и напускат селото. След това прекъсват телефоните и бомбардират влака от Солун за Кукуш. След два дни се сражават край Коджамарлийското езеро с многобройна турска войска и са принудени да се скрият в Арджанското езеро, където са обсадени. След дванадесет дена без храна четата излиза на бой оставихме неколко жертви. Четата се оттегля в Кожух планина. Петър Йотов и още един четник са оставени да се грижат за ранените. През ноември 1903 година ръководството нарежда всички чети да се изтеглят към Свободна България. Йотов обаче остава в Кукушко, за да поддържа духа на населението.

По-късно се оттегля в Свободна България. Връща се в Македония след Младотурската революция. При избухването на Балканската война в 1912 година, четата на Йотов, повече от 200 души, напада град Кукуш и превзема казармата и управлението. След два дни пристига българската войска.След Междусъюзническата война в 1913 година, се установява в Свободна България.

На 19 февруари 1943 година, като жител на Пловдив, подава молба за българска народна пенсия, която е одобрена и пенсията е отпусната от Министерския съвет на Царство България.

Бележки

The contents of this page are sourced from Wikipedia article on 27 Feb 2024. The contents are available under the CC BY-SA 4.0 license.